Ortaöğretimde beden eğitimi ve spor müfredatı sorunları ve yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 48465
  2. Yazar: İSMAİL TOPKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜSLİM BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Ortaöğretim kurumlarımızda (lise ve dengi okullarda) beden eğitimi dersleri, ders dışı spor çalışmaları ve spor dersleri şu an mevcut olan uygulamalardır. Beden eğitimi dersleri, 04.12.1987 tarih ve 232 sayılı kararla uygulamaya koyulan“İlköğretim Okulları, Lise ve Dengi Okullar Beden Eğitimi Dersi Öğretim Programı”ile yürütülmektedir. Ders dışı spor çalışmaları, 1981 yılı, 17509 sayılı resmi gazete de ve 2099 sayılı tebliğler dergisinde yer alan“Okul Spor Kolları Yönetmeliği”ne göre yürütülmektedir. Ders dışı çalışma programları zaman zaman yayınlanarak okullara gönderilmelidir. Spor dersleri ise 01.10.1987 tarih, 167 sayılı karar ile, spor liseleri için hazırlanmış“Spor Meslek Liseleri Basketbol, Futbol, Voleybol, Atletizim, Güreş, Hentbol ve Yüzme”müfredatı ile yürütülmektedir. Beden eğitimi derslerinin, spor çalışmalarının ve spor derslerinin müfredattan ve düzenlemeden kaynaklanan bazı sorunlan şu şekilde sıralamak mümkündür, - Ders süresi ve yapısıyla ilgili sorunlar - Dersin konu ve öğretmen merkezli olması sorunu - ölçme ve değerlendirme ile ilgili sorunlar - Psiko-sosyal, toplumsal ve pedegojik sorunlar Gözlem ve incelemelerimizin yanısıra, yaptığımız alan araştırması da göstermektedir ki : Ortaöğretimde yaygın ve yoğun olarak spor eğitimine geçilmelidir. Ancak bunun için bazı düzenlemelere ihtiyaç vardır. Spor eğitimine geçiş için, en önemli düzenleme müfredatın yeniden düzenlemesi olarak belirmektedir. 85
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our senior high schools physical education classes, sports activities and the sport classes are applications which are in use now. Physical education classes are applied according to“elementary (including the eighth grade) schools and senior high schools physical education curriculum”which was accepted by 04.12.1987 dated 232 issued decision. Sports activities which take place besides the sport and physical education classes are applied according to the“School Sports Clubs Program”that appeared in 17509 issued Offical Gazette and 2099 issued copy of Communique Magazine in 1 981. And Spor classes are given according to“Sport Training High Schools, Basketball, Football, Volleyball, Athletism, Wrestling, Handball, and Swimming”curriculum which was prepared for Sports Hing Scool according to a 01.10.1987 dated 167 issued decision. It is possibe to name the problems of Physical Education Classes, Sprts activities and Sport classes that occur because of the curriculum and its application as follows : - Problems of classe-time and its structure. - The problem of teacher-centered and subjected-centered classes. - Problems of testing and evaluating. - Psycho-social, social and pedagocial problems. Besides the obserwations and researches, the field study we mada shows that in our senior high schools extensive and intensive Sports education should be advocated. Yet to achieve this some regulations are needed. The most important regulation to make seems, there fore, to be the rearrangement of the curriculum. 86