Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin eğitim stresi düzeyi ile öğrenmeye ilişkin tutumlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
The investigation of school of physical education and sports students' stress level and attitudes regarding learning in terms of some variables
- Tez No: 484647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin eğitim stresi düzeyleri ile öğrenmeye ilişkin tutumları arasındaki ilişkinin; cinsiyet, öğrenim görmekte olduğu bölüm, sınıf, anne ve baba mezuniyet durum düzeyi ile ailenin ikamet ettiği yer gibi sosyodemografik değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmada betimleyici yöntem modellerinden alan taraması tipi araştırma modeli kullanılmış olup, araştırma grubunu Sütçü İmam Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan 200 (1.,2.,3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden 100, Antrenörlük Eğitimi bölümünden100) öğrenci oluşturmaktadır.Örneklem grubunda yer alan öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanmış olan“Kişisel Bilgi Formu”ile Akın (2012) tarafından geliştirilen ''Eğitim Stresi Ölçeği (ESÖ) ve Kara (2010) tarafından geliştirilen“Öğrenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (ÖİTÖ)'' uygulanmıştır.Verilerin analizinde ”SPSS(Statistical Package for Social Sciences) for Windows 24.0“ istatistik programından yararlanılmıştır. Demografik bilgilerin belirlenmesinde frekans ve yüzdelik hesaplamalar yapılmıştır. İkili karşılaştırmalar için non-parametrik test grubunda yer alan Mann-Whitney U testi, çoklu karşılaştırmalar için Kruskal Wallis H testi ile analiz yapılmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerinde etkisini araştırmak için basit doğrusal regresyon analizleri yapılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliğini test etmek amacıyla ”Güvenilirlik Analizi" yapılmıştır. Ölçek puanlarında ilişkiyi irdelemek için korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between school of physical education and sports students' stress level and attitudes regarding learning according to some variables such as gender, department, class, parents' education status and some sociodemographic variables like the family's place of residence. Being one of the descriptive method models, field scanning was used in this study and 200 (1.,2.,3. ve 4. classPhysical Education and Sportsteacher department 100, coaching education department 100) students studying in Sutcu Imam University School of Physical Education and Sports constitute the research group.“Personal Information Form”prepared by the researcher,“ Education Stress Scale”developed by Akın (2012) and“ Attitude Scale Regarding Learning”by Kara (2010) were applied to sample group.“SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 24.0”programme was used in the analysis of the data. Frequency and percentage calculations were used in the determination of demographic information.For paired comparison, analysis was carried out by Mann-Whitney U test being in the non parametric test group and for multiple comparisons, analysis was performed by Kruskal Wallis H test. Simple linear regression analyses were done so as to investigate the effect of independent variables on dependent variable.“Reliability Analysis”was done in order to test the reliability of scales. Correlation analysis was applied to scrutinize the relation in scale points.