Sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencilerinin empati düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi (Atatürk Üniversitesi örneği)
Examination on the empathy levels of vocational school HEALTH services students in terms of sportive activity and distinctive variables (the case of Atatürk University)
- Tez No: 727992
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULVAHİT DOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin empati düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Yöntem: Bu araştırmada öğrencilerin empatik eğilim düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu; Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunda çeşitli programlarda eğitim öğretim gören 337'si kadın ve 159'u ise erkek olmak üzere toplam 496 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, empatik eğilimi belirleyebilmek amacı ile Dökmen (1988)“Empatik Eğilim Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25,00 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, aritmetik ortalama, standart sapma), Bağımsız Örneklem T Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the empathy levels of Health Services Vocational School students in terms of distinctive variables. Method: In this study, scanning model was used to examine students' empathic tendency levels in terms of different variables. The study group of the research; It consists of a total of 496 students, 337 of whom are women and 159 are men, who teach in various programs at Erzurum Atatürk University Vocational School of Health Services.“Personal Information Form”prepared by the researcher was used as data collection tool, and Dökmen (1988)“Empathetic Tendency Scale”was used to determine empathic tendency. SPSS 25.00 package program was used in the analysis of the obtained data. Descriptive statistics (frequency, arithmetic mean, standard deviation), Independent Sample T Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson correlation and Tukey multiple comparison test were used in the analysis of the data.