Anti müllerian hormonun over rezervi ve fertilite prognozu değerlendirmesindeki rolü
Anti mullerian hormone's role in showing ovarian reserve and prognosis of fertility
- Tez No: 484655
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT HAKKI GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde kadınların eğitim ve iş hayatında daha fazla yer almasıyla birlikte daha geç yaşlarda çocuk sahibi olma isteği artmıştır. 1980'lerden sonra yardımcı üreme tekniklerindeki gelişmelere bağlı olarak overin cevabını öngörmede kullanılmak üzere over rezerv testleri geliştirilmeye başlanmıştır. Over rezervi, oosit sayısı ve kalitesi olarak tanımlanmaktadır. Antral follikül sayısı ve anti müllerian hormon, primordial follikül havuzunu göstermede diğer testlerden üstün durumda görülmüştür. Ancak oosit kalitesini ne kadar gösterebildikleri konusunda şüpheler vardır. Anti mullerian hormon, Transforming Growth Factor-ß süperailesine üye preantral ve küçük antral folliküllerden salınan bir glikoproteindir. Gebeliği tahmin etmedeki değeri konusunda karşıt görüşlü çalışmalar mevcuttur. Biz çalışmamızda AMH'nın over rezervini göstermede ve gebelik prognozundaki rolünü araştırdık. Kliniğimize infertilite şikayeti ile başvuran ve IVF tedavisine alınacak 80 hastadan AMH, FSH ve AFS bakıldı. Hastalar önceki öyküleri ve tetkikleri ile Bologna Kiterlerine göre zayıf over cevabı ve over cevabı bilinmeyen olarak iki gruba ayrıldığında, bu testlerin zayıf over cevabı grubu ve birbirleriyle korele olduğu görülmüştür. AMH'nın ROC analizinde sınır değeri 0,94 olarak görülmüştür. Bu değerin üstündeki değerlerde follikül, oosit ve embriyo anlamlı olarak fazla izlenmiştir. Literatüre göre artan oosit sayısı gebelik sayısını artırmaktadır. Ancak AMH değerlerinin yüksek ve düşük olduğu iki grup arasında gebelik açısından bir fark saptanmamıştır. Düşük AMH değerlerinde bile gebelikler elde edilebilmiştir. AMH ve AFS over rezervini göstermede yüksek tahmin değerindelerdir, FSH'a göre üstünlükleri mevcuttur. Her ne kadar over rezervini gösterseler de gebeliği göstermede anlamlı bir tahmin güçleri görülmemiştir. AMH düzeyi düşük de olsa bir hastanın gebe kalamayacağı söylenemez.
Özet (Çeviri)
Postponement of parenthood in our days is increasing due to women participating more in academics and working life. After the progression in artificial reproductive techniques in 1980's, some tests were invented in order to predict ovarian response before treatment. Ovarian reserve means both the quality and the quantity of oocytes. Antral follicle count and anti mullerian hormone has been superior to other ovarian reserve tests in showing the quantity of primordial follicle pool. However there are still suspicions about quality. Anti mullerian hormone is a glycoprotein that is a member of transforming growth factor-ß superfamily and it is secreted from preantral and small antral follicles. There are studies that presents counter ideas on AMH's value in predicting pregnancy. We, in our study, tried to reveal AMH's role in showing ovarian reserve and fertility prognosis. AMH, AFC and FSH levels were collected from 80 patients who came to our clinic and then enrolled in IVF treatment. Patients were divided to two groups as unknown ovarian reserve and poor responders depending on Bologna Criterias. All of these ovarian reserve tests are correlated with each other and poor ovarian response. AMH cut-off value is 0,94 in ROC analysis. Above this cut-off level showed significantly increased number of follicles, oocytes and embryos. In literature, increased oocyte number increases pregnancy. Even though increase AMH levels goes together with increased oocyte numbers, it doesn't make any significant difference in case of pregnancies. There are pregnancies seen even with low AMH levels. AMH and AFS have high predictive values in showing ovarian reserve and they are superior to FSH. Even though they are able to show ovarian reserve, they don't have a significant predictive value in pregnancy. Nobody can say that women can't get pregnant even with low AMH levels.