Tiroidde nodül nedeniyle opere olan hastalarda mcgill tiroid nodül skoru'nun (mtns) uygulanabilirliğinin papiller tiroid kanseri olan ve olmayan hastalar arasında karşılaştırılarak araştırılması
Applicability of mcgill thyroid nodule score through comparing two type of patients that have papillary thyroid cancer diagnosis and not have cancer diagnosis patients due to having nodule in their thyroid
  1. Tez No: 484656
  2. Yazar: YİĞİT KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR BÜLENT AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tiroid nodülü ülkemizde hala önemli bir sağlık problemidir. Tiroidde nodülü olan hastalara yaklaşımda çeşitli algoritmalar kullanılmaktadır. Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi de tiroid nodüllü hastaya yaklaşımda önemli bir yöntem olarak bilinmektedir. Ancak %5-10 oranında da olsa yanlış sonuç verebilmektedir. Bu nedenle hastanın demografik özellikler, tiroid görüntülemesi ve patoloji sonucuyla korele olan 22 parametreden oluşan McGill Tiroid Nodül Skoru(MTNS) geliştirilmiştir. Literatürde çok fazla çalışma olmamasına rağmen, yapılan çalışmalar göstermiş ki McGill Tiroid Nodül Skor'u, yüksek riskli hasta popülasyonunu belirlemede önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada da papiller tiroid kanseri tanısı alan ve kanser tanısı almayan hastalar karşılaştırılarak MTNS'nin uygulanabilirliğinin araştırılması planlanmıştır. Ocak 2016- Ağustos 2017 tarihleri arasında hastanemizde tiroidde nodül nedeniyle opere edilen hastalardan 70 tane benign nodüler hastalık tanısı almış hasta ve 70 tane papiller tiroid kanseri tanısı almış hasta randomize olarak seçildi. Hastaların kan testi sonuçları, görüntüleme tetkikleri, patoloji sonuçları gibi bilgilere hastanemizde kullanılan işletim sistemi ENLIL üzerinden ulaşıldı. Tüm hastaların MTNS'u hesaplandı. Benign gruptaki hastaların MTNS'u ortanca değeri 6 iken, malign grupta ortanca 12 olarak hesaplandı. McGill Tiroid Nodül Skoru için cutoff belirlemek amacıyla patoloji sonucu primer endpoint alınarak ROC analizi yapıldı. Cutoff değeri 8.5 olarak belirlendi. İstatistiksel analizler sonucu MTNS'nun sensivitesi %82,8, spesifitesi %84.2 olarak hesaplandı. Tiroidde nodülü olan hastalara yaklaşımda, günümüzde ultrasonografi(USG) ve tiroidince iğne aspirasyon biyopsisi(TİİAB) gibi yöntemler tercih edilirken, TİİAB'nin yardımcı olamadığı olgularda yüksek riskli hastaları saptanmak amacıyla klinik olarak McGill Tiroid Nodül Skor'u güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are still important health problem in our country. Various algorithms are used on treatment of patients who have nodule in their thyroid. Thyroid fine needle aspiration biopsy is one of the important approach of treatment on patients who have thyroid nodule. However, 5% to 10% of the results may be wrong on this approach. Because of this situation, McGill Thyroid Nodule Score (MTNS) has developed. MTNS consists of 22 parameters which are correlated with patient's demographic features, thyroid imaging tests and pathological result. Although there are not many research conducted in literature about this topic, committed researches have shown that McGill Thyroid Nodule Score has utmost importance on detecting highly risked patient population. Aim of this research is determining applicability of MTNS with making comparison between patients who have papillary thyroid cancer diagnosis and patients who have not cancer diagnosis. During January 2016- August 2017, 70 patients who have benign nodular disease diagnosis and another 70 patients who have papillary thyroid cancer diagnosis were selected randomly among patients who operated due to having nodule in their thyroid at our hospital. Patient's information such as blood test results, screening examinations and pathological results were collected through application“ENLIL”which is used in our hospital. All patient's MTNS were calculated. In benign group patients, median value of MTNS was 6. In malign group, median was 12. In order to determining cutoff of MTNS, pathological result has taken as primary endpoint and ROC analysis was executed. Cutoff value determined as 8,5. According to statistical analyses result, sensitivity of MTNS was calculated 82,8% and specifity of MTNS was calculated 84,2%. Nowadays, ultrasonography (USG) and thyroid fine needle aspiration biopsy (TFNA) approaches are preferred on patients who have nodule in their thyroid. However, when TFNA approach is not sufficient in some cases, in order to detect highly risked patients, clinically McGill Thyroid Nodule Score can be applied.