Kitle sporu ve tesis politikaları - Giresun ili uygulaması
  1. Tez No: 48466
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KEPOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. AHMET TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
120 ÖZET Çalışmamız 1994 yılı Temmuz ayında 312 bireye rastgele örnekleme yöntemiyle anket uygulanarak gerçekleştirildi. Bireylerin 239 tanesi erkek, 73 tanesi de bayandır. Ortaya çıkan veriler test edilerek tesbit edildi. Kullanılan testler aritmetik ortalama, yüzdelik oranlar, sınıf aralığı ve ki-kare şeklindedir. Verilerin analiz edilip yorumlanmasıyla Giresun ilinde hayatını sürdüren bireylerin spora olan yakınlıkları, uğraştıkları spor dalları ve spor tesisleri hakkındaki görüşleri ortaya çıkarılmıştır. Giresun ilinde“Kitle Sporu ve Tesis Politikaları”çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz araştırmanın amaçlarını şöyle sıralayabiliriz: Bugüne kadar uygulanan tesis politikaları ve spor organizasyonlarının spordan sorumlu devlet bakanlığına bağlı olan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve onun ildeki temsilcisi Giresun Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce plânlanıp faaliyete geçirildiği gerçeğini göz önüne alarak, Giresun'da hayatını sürdüren bireylerin bu çalışmaları yeterli bulup bulmadıkları, hangi spor dalını daha çok benimseyip uyguladıklarını, şehirlerindeki spor tesislerini yeterli bulup bulmadıklarını ve hangi spor tesislerinin olmasını istediklerini ortaya çıkarabilmektir. Giresun'da en büyük ilgi Futbol dalına gösterilmektedir. Ama maalesef tesis yönünden en büyük eksiklik bu daldadır. Daha sonra sırasıyla basketbol, voleybol ve yüzme gelmektedir. Yüzme dalında hiçbir tesis yoktur. Ayrıca saha araştırmamız sırasında ortaya çıkan bir gerçek de spor tesislerinin ön fizibilite çalışmaları yapılmadan inşa edilmeleri nedeniyle ortaya çıkan ve düzeltilmesi büyük masraflar gerektiren konum hatasıdır. Bu nedenle ilde halkın istek ve ihtiyaçlarına uygun spor organizasyonları ve spor tesisleri yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
121 SUMMARY This thesis aims at analysing the needs and mauts of the load people of the city of Giresun, related to the sports and sport facilities. The studytask place in July, 1994 in Giresun. 350 people, who were chosen by random sampling, were given questionnaires, and study was completed by conducting the following statistical procedures: Chi-square, arithmetic-mean study, percentages end confidence intervals. As a result of this study, it was concluded that the major interest in sports in that city is in football, howewer, this area has shown great deficiency. The other branches of sports in that city which take the interest of the citizens are basketball, volleyball and swimming. But unfortunatelly those people lack the necessary foundations. Another crucial problem is the construction of the sport facilities without implying any study on feasibility of these buildings and sport fields. To sum up, the ideal organization should include the construction of new facilities after the determination of the needs, interests and wants of the local people.