Elit bayan hentbolcuların fiziksel ve fizyolojik profillerinin değerlendirilmesi
Physical and physiological profiles of female handball players
- Tez No: 48467
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
-83- OZET Çalışmada 1994-1995 yıllarında bayan hentbol liginde oy nayan üç takımın (TMO 14, PTT 11, SÜMERBANK 11) toplam 36 sporcusu üzerinde, fiziksel ve fizyolojik profillerinin de ğerlendirilmesi ile takımlar ve farklı pozisyonlar arasında kar şılaştırmalar yapılmıştır. İstatistiki değerlendirmelerde“Anova”testi kullanılmış, fark bulunan değerler için ise“t”testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan bütün sporcuların fiziksel ve fizyolojik değerleri ortalamaları şöyledir: Boy 168.78 cm, kilo 59.35 kg, is tirahat kalp atım sayısı 66,75 atım/dk, sistolik ve diastolik kan ba sıncı 104.85-64.25 mmHg, anaerobik güç 82,04 kg.m/sn, max V02 40.11 mL/kg/dk, vital kapasite 4.04 Lt, 20 m sprint 3.36 sn. vücut yağ yüzdesi 20.44, esneklik 31.14 cm, bacak kuvveti 71.36 kg, sağ ve sol el pençe kuvveti 30.91-27.31 kg'dır. TMO ve SÜMERBANK takımları arasında; millilik süreleri, kalp atım sayıları, sağ ve sol el pençe kuvveti, max V02 ve vücut yağ yüzdelerinde anlamlı farklılıklar çıkmıştır. SÜMERBANK- PTT takımları arasında sadece bacak kuvvetinde anlamlı fark bu lunmuş; diğer parametrelerde TMO-PTT, PTT-SÜMERBANK ara sında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Takımların ligdeki sı ralamada TMO'nun l'inci, PTT'nin 6'mcı, SÜMERBANK'ın ise 9'uncu olarak sezonu kapatmaları, yapılan çalışma sonuçlarıyla ta kımların başarı durumlarının paralellik gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
-84- SUMMARY The purpose of this study was to determine and to assess the physical and physiological profiles of female handball players who Joined 1994-1995 Turkish Female handball league. A total of 36 fe male players who play different teams (TMO 14, PTT 11, SÜMERBANK 11) and different positions, voluntarily particated into this study. Statistical analysis were done by using paired t-test and ANOVA. Physical and physiological characteristics of all subjects were determined as follows; Height 168.78 cm, weight 59.35 kg, resting HR 66.75 beat/min, systolic blood pressure 104.85 mmHg, diastolic blood pressure 64.25 mmHg, anaerobic power 82.04 kgm/sec, max V02 40.11 ml/kg/min, vital capacity 4.04 Lt,'20 m sprint 3.36 sec, body fat percent 20.44 flexibility 31.14 cm, leg strength 71.36 kg, handgripping; right 30.91 kg, left 27.31 kg. There was a significant differences between TMO and SÜMERBANK according to parameters of resting heart rate, right and left hadgripping, maxV02 and body fat percent. There was a significant differences leg stregth scores of SÜMERBANK and PTT, the other parameters of TMO-PTT and PTT- SÜMERBANK were not shown significant differences. End of the women handball League, TMO was to complate the league so succesfully according to other teams namely PTT and Sümerbank. The results that ex plained above were support the this research' results.