Üveitli hastalarda çölyak hastalığı sıklığı
Frequency of celiac diseases in patients with uveitis
- Tez No: 484660
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZBAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çölyak Hastalığı (ÇH), gliyadine karşı immünolojik olarak gelişen inflamatuar bir hastalıktır. ÇH'nin intestinal ve ekstraintestinal bulguları oldukça geniş bir yelpazeye sahip olup, bu durum tanı konulmasında güçlükler yaşanmasına neden olmaktadır. Üveit, göz katmanlarının inflamasyonudur. Romatolojik ve infeksiyöz nedenler başlıca üveit sebepleri olarak bilinmektedir. Üveitin, ÇH'nin nadir görülen ekstraintestinal bulgularından biri olabileceğini gösteren sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda üveit hastalarında ÇH sıklığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif bir çalışma olup Erciyes Üniversitesi Göz Hastalıkları polikliniğine başvuran üveit tanısı almış hastalardan oluşmaktadır. Çalışmaya, 18-65 yaş aralığında olan 105 üveit hastası alınmış olup kontrol grubu için hasta alınmadı. Behçet Hastalığı olan olgular çalışmaya dâhil edilmedi. Tüm hastalar ayrıntılı anamnez alındı ve göz muayenesi ile üveit açısından değerlendirildi. Hastalara çölyak hastalığının intestinal ve ekstraintestinal semptom ve bulgularını sorgulayan tarafımızca hazırlanan anket formu uygulandı. Çalışmaya dâhil edilen hastaların tamamında serum anti-gliyadin (AGA) IgA, IgG, endomisyum (EMA) IgA ve doku transglutaminaz antikor (DTG) düzeylerine bakıldı. Antikor düzeyi pozitif çıkan veya laboratuvar bulguları ve anket verilerine göre çölyak hastalığı açısından riskli görülen hastalara üst gastrointestinal endoskopi ve duodenal biyopsi yapılması planlandı. Bulgular: Bu çalışmaya, 105 (ortalama yaş 42.77 ± 14.13) üveit tanısı almış hasta dâhil edildi, hastaların 66 (% 62.9) 'sı kadın, 39 (% 37.1)'u erkekti. 1 (0.96) hastada EMA, 7 (% 6.7) hastada AGA IgA, 3 (% 2.9) hastada ise AGA IgG pozitifliği saptandı. Hastaların hiçbirinde doku transglutaminaz antikor saptanmadı. Antikor pozitifliği olan 5 hasta, laboratuvar ve klinik olarak çölyak hastalığı düşünülen 9 hasta olmak üzere toplam 15 hastaya endoskopik biyopsi yapıldı. Sadece 1 hastanın patoloji sonucunda hafif intraepitelyal lenfosit artışı mevcuttu. Hastanın olası çölyak hastalığını doğrulamak amacıyla HLA DQ2 / DQ8 çalışıldı. Sonuçları negatif olarak geldi. Hasta çölyak hastası olarak kabul edilmedi. Çalışmamızda, EMA ve AGA IgA/IgG pozitif olup endoskopik biyopsi sonucu normal olan 11 hasta latent çölyak olarak değerlendirildi. Sonuç: ÇH, sık olmasa da, üveit için alta yatan bir faktör olabilir ve özellikle ÇH'yi destekleyen klinik ipuçları varlığında dikkate alınmalıdır. Fakat üveit hastalarında ÇH için rutin tarama önerilmemektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Celiac Disease (CI) is an inflammatory disease which develops as an immune reaction against gliadin. The intestinal and extraintestinal findings of CE have a wide spectrum, that makes it difficult to diagnose. Uveitis is inflammation of the eye layers. Rheumatological and infectious diseases are mainly known couses of uveitis. There is limited number of studies showing that uveitis may be one of the rare extraintestinal findings of CH.ın our study We aimed to investigate the frequency of CHD in patients with uveitis Materials and Methods: Our study was a prospective study and patients who were diagnosed with uveitis in Erciyes University Ophthalmology Department wasincluded in the study. 105 uveitis patients between 18-65 years of age were included in the study and no patients were taken for the control group The cases with diagnosis of Behcet's disease were not included in the study. A detailed history was obtained from all patients and ocular examination was done for the diagnosis of uveitis. A structured questionnaire form was prepared and applied to the patients for interrogating the intestinal and extraintestinal signs and symptoms of the celiac disease. Serum levels of anti-gliadin IgA, IgG, endomysium IgA and anti-transglutaminase antibodies were measured in all of the patients included in the study. upper gastrointestinal endoscopy and duodenal biopsy were planned for patients with positive antibody levels or at risk of celiac disease according to laboratory findings and structured questionnaires. Findings: The study included 105 patients (mean age 42.77 ± 14.13) with diagnosis of uveitis,. Sixty six (62.9%) of the patients were female and 39 (37.1%) were male. AGA IgA positivity was detected in 7 (6.7%) patients and AGA IgG positivity was detected in 3 (2.9%) patients. EMA positivity was only one patient. Anti- transglutaminase antibodies was not any patients. Endoscopic biopsies were performed on a total of 15 patients, 5 with antibody positivity, 9 with suspection of celiac disease according to laboratory and clinical findings.. Only one patient's pathology result yielded a mild increse in intraepithelial lymphocyte infiltration. HLA DQ2 / DQ8 ratio was studied for this patient to confirm the possible diagnosis of celiac disease and the results was negative. The patient was not considered as celiac disease. In our study, eleven patiens with EMA/ AGA IgA and IgG positive and with non pathological endoscopic biopsy resutlts were evaluated as latent celiac disease. Conclusion: Although not frequent, CH may be an underlying factor for uveitis and should be considered in the presence of clinical clues supporting the CH. However, routine screening for CH is not recommended in patients with uveitis