Üveitli hastalarda göz içi basıncının farklı yöntemlerle ölçülmesi ve korneanın topografik incelenmesi
In uveitis patients, measuring intraocular pressure and topographical examination of cornea
  1. Tez No: 293557
  2. Yazar: SERKAN ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞENGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışma; üveitli hastaların atak sonrası 1.gün, 3.gün, 1. hafta, 2. hafta, 1. ay ve 3. ay göz içi basınçlarını (GİB) Non-Kontakt Tonometre (NKT), Pascal Dinamik Kontur Tonometre (DKT) ve Goldmann Applanasyon Tonemetresi (GAT) gibi farklı yöntemlerle ölçmek ve aynı zamanda korneal volüm (KV), ön kamara volümü (ÖKV), ön kamara derinliği (ÖKD) ve santral kornea kalınlığında (SKK) oluşabilecek topografik değişiklikleri Pentacam yardımıyla saptamak ve bu değerler arasındaki ilişkileri araştırmak amacıyla gerçekleştirildi.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2008 ile Nisan 2011 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğine ilk kez başvuran veya takipli 63 üveit hastası dahil edildi. Hastalar Uluslararası Üveit Çalışma Grubunun belirlediği kriterlere göre ön, orta, arka ve panüveit olmak üzere dört gruba ayrılarak sınıflandırıldı. 63 üveit hastasının üveit atağı geçiren 81 gözü çalışma grubuna dahil edildi. Daha önce üveit atağı geçirmemiş veya halen üveit atağı geçirmeyen diğer 32 gözü kontrol grubu olarak belirlendi. Çalışma grubuna alınan 81 göz ile kontrol grubuna alınan 32 gözün GİB'ları 1. gün, 3. gün, 1. hafta, 2. hafta, 1. ay ve 3. ay NKT, GAT ve DKT ile ölçüldü; ayrıca KV, ÖKV, ÖKD ve SKK ölçümleri pentacam cihazı ile yapıldı.Bulgular: Hastaların müracaat anındaki yaş ortalaması 39.51 ± 11.7 idi. Çalışmaya dahil edilen toplam 63 hastada erkek/kadın oranı 26/37 (0.7) idi. Hasta takip sürelerinin ortalaması 16,35 ± 10,62 ay idi. 63 hastanın 44'ünde (%69.84) ön üveit saptanmış, 7'sinde (%11.12) orta üveit, 4'ünde (%6.35) arka üveit, 8'inde (%12.69) ise panüveit tespit edilmiştir. Çalışma grubuna alınan 63 hastanın 81 gözünden 45'i sağ göz iken, 36'sı sol gözdü. Üveit hastalarının çoğunluğunu idyopatik grup oluşturmaktaydı (%53.96). Tanı konulan grupta en sık görülen etyoloji Behçet hastalığı idi (%19.04). Çalışma grubuna alınan hastalara en sık uygulanan tedavi yöntemi 44 göz ile (%54.32) topikal steroid tedavisiydi. Bunlardan 31 göze prednizolon asetat %1 (%70.46), 13 göze dexametazon %0.1 (%29.54) tedavisi verildi. 3.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to measure intraocular pressure (IOP) on 1st and 3rd days, 1st and 2nd weeks and 1st and 3rd mounths after an attact by different methods like Non-Contact Tonometer (NCT), Pascal Dynamic Contour Tonometer (DCT) and Goldmann Applanation Tonometer (GAT); at the same time to examine probable topographical changes in corneal volume (CV), anterior chamber volume (ACV), anterior chamber depth (ACD) and central cornea thickness (CCT) by the help of Pentacam and to determine the relationships between these values.Materials and Method: 63 patients with uveititis monitored at or applied first time to Ufuk University; Department of Eye Diseases between the dates October 2008 and April 2011. According to the criteria determined by International Uveititis Study Group, the patients were divided into different 4 groups, namely: anterior, intermediate, posterior and panuveititis. 81 eyes of 63 uveititis patient that had an attact were included in the study. The other 32 eyes which had no uveititis attact of which have not had an attack yet, were considered as a control group. Their IOPs were measured by NCT, DCT, and GAT at 1st and 3rd days, 1st and 2nd weeks and 1st and 3rd mounths. In addition CV, ACV, ACD and CCT values were determined by Pentacam device.Findings: The average age of the patients during application was 39.51 ± 11.7. The ratio of the number of males over females of 63 patients was 26/37 (0.7). The average time for patient monitoring was 16.35 ± 10.62 months. 44 patients out of 63 patients (69.84%) were determined to have anterior uveititis, 7 patients (11.12%) had intermediate uveititis, 4 patients (6.35%) had posterior uveititis and the other 8 patients (12.63%) had panuveititis. 45 eyes out of the 81 eyes of 63 patients were right eye, while the other 36 eyes were left eye.Most of the uveititis patients were idiopathic (53.96%). In the group with a diagnosis, the most commen etiology was Behçet?s Disease (19.04%). The most common treatment was topical steroid treatment with 44 eyes (54.32%). Prednisolone asetate 1% treatment to 31 of them (70.46%), and dexamethasone 0.1% treatment to the other 13 eyes (29.54%) were applied.