İkinci trimestr obstetrik ultrasonografide kardiyak morfolojik parametrelerin nomogramları
Nomograms of cardiac morphologic parameters in second trimester obstetric ultrasonography
- Tez No: 484670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızda, bölümümüze ikinci trimestr rutin obstetrik USG amacıyla yönlendirilen 20-24 haftalık gebelerde fetal kalbin sağ ve sol ventrikül genişlikleri, sağ ve sol atirum genişlikleri, sağ ve sol ventrikül duvar kalınlıkları, ventrikül genişlik oranı, atrium genişlik oranı, ventrikül duvar kaınlık oranı, kalp çevresi, toraks çevresi ve kardiyotorasik oranının normal değerlerini ve nomogramlarını saptamayı amaçladık. Aralık 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında ikinci trimestr obstetrik organ taraması amacıyla bölümümüze refere edilen ardışık 371 gebe prospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen fetuslara detaylı kardiyak USG yapıldı. Dört odacık kesitinde diastol sırasında sağ ve sol ventrikül genişliği (RVw ve LVw), sağ ve sol atrium genişliği (RAw ve LAw), sağ ve sol ventrikül duvar kalınlığı (RVt ve LVt), sağ ve sol ventrikül genişlikleri oranı (VGO), sağ ve sol atrium genişlikleri oranı (AGO), sağ ve sol ventrikül duvar kalınlıkları oranı (VKO), kalp çevresi, toraks çevresi ve kardiyotorasik oran ölçümleri alındı. Bu parametrelerin nomogramları elde edildi. RVw, LVw, RAw, LAw, RVt, LVt, kalp çevresi ve toraks çevresi ölçümleri ile kardiyotorasik oranda gebelik haftasına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p değeri kardiyotorasik oran için 0,024, diğer tüm parametreler için
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the nomograms of atrium and ventricles in fetuses between 20 and 24 gestational weeks. We measured right and left ventricular widths (RVw and LVw), right and left atrium widths (RAw and LAw), wall thickness of ventricles (RVt and LVt), the ratio of ventricle width, the ratio of atrium width, ventricle wall thickness ratio, heart circumference, thoracic circumference and cardiothoracic ratio of fetuses referred to our department for second trimester routine obstetric ultrasound in 20-24 gestational weeks. Between December 2015 and June 2016, 371 fetuses referred to our department were prospectively evaluated. Twin pregnancies, and fetuses with family history of cardiac disease were excluded study. Of 371, 281 fetuses were included our study. These fetuses underwent detailed fetal cardiac sonographic examination. Our landmark was under the atrioventricular valves in four chamber view during diastole in order to measure the parameters from ventricles and atrium we mentioned above. Nomograms of these parameters were obtained by using logistic regression analysis and one way ANOVA tests.