65 yaş ve üzeri bireylerin ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi
Assessment of oral and dental health of 65 years and older individuals
- Tez No: 484671
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAMAN, DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmamızda, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniklerine herhangi bir sebeple başvuran yaşlı bireylerin ağız-diş sağlığının durumuna, ileri diş hekimi değerlendirmesi gereksinimine ve yapılması gereken tedavilere dikkat çekilmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız tanımlayıcı ve kesitsel olarak tasarlanmış; bir anket seti yoluyla yüz yüze görüşme ve ayrıntılı diş hekimi muayenesi şeklinde yapılmıştır. Veriler, SPSS ver. 23.0'ı kullanarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our research was aimed to draw attention to the condition of mouth-dental health, the need for further dentistry evaluation and the treatments that should be done for elderly individuals who applied to Family Medicine Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine for any reasons. Our research was conducted as a face-to-face interview and a detailed dental examination through a descriptive and cross-sectional questionnaire. The data were analyzed using SPSS ver. 23.0.