Preemptif renal transplantasyon yapılan hastalarda rezidüel renal fonksiyonun uzun dönem hasta ve graft sürvisine etkisi
Effect of Residual Renal Function on Long Term Patient and Graft Survival in Patients with Preemptive Renal Transplants
  1. Tez No: 484669
  2. Yazar: GÜLAY KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kronik böbrek hastalığı giderek artan sıklığı, yüksek morbidite ve mortalite oranları ve farkındalık oranlarının düşüklüğü nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Son dönem böbrek hastalığı da tüm dünyada giderek artmaktadır. Renal replasman tedavilerinin içinde en iyisi renal transplantasyondur. Preemptif renal transplantasyon SDBH gelişen ve RRT planlanan hastalarda diyalize başlamadan renal transplantasyon yapılmasıdır. Preemptif renal transplantasyonun hasta diyaliz tedavisi gördükten sonra yapılan böbrek nakline göre hasta ve graft sağ kalımının daha iyi ve akut rejeksiyon oranları, transplantasyon maliyetinin daha az olduğu birçok çalışmada gösterilmiştir. Preemptif böbrek nakli iyi bir klinik izlem ile evre–V kronik böbrek hastalarında nakil zamanını belirlenmesine olanak sağlar. Birçok olumlu yönüne rağmen ömür boyu immünsupresif kullanımı ve klinik izlem altında kalma mecburiyeti, güçlü immünsupresif ilaçlara ve bunların uygun kullanımına rağmen henüz tam çözülemeyen akut rejeksiyon ve kronik allograft nefropati, oluşan immünsupresyona bağlı enfeksiyon, lenfoproliferatif hastalıklar, maligniteler ve kardiyovasküler problemler böbrek nakilli hastaları bekleyen problemlerdir. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde Ocak 2009-Haziran 2015 tarihleri arasında preemptif böbrek nakli yapılan hastalarda nakil öncesi rezidüel renal fonksiyonların akut ve kronik rejeksiyon oranları, enfeksiyoz ve cerrahi komplikasyonlar, hasta ve graft sağ kalımına etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza dahil edilen 18 yaş üzeri 276 hastanın hepsine sadece böbrek nakli yapılmış olup; ortalama 46 ay takip edilen bu hastalar nakil öncesi eGFH değerine göre 3 gruba ayrıldı. eGFH
Özet (Çeviri)
Increasing incidence of chronic renal failure and its' high morbidity and mortality are serious public health issues. As well, the incidence of end-stage renal disease is also increasing worldwide. Renal transplantation is the main stray of renal replacement therapies. Preemptive renal transplantations definesthat the transplantation was done before the development of ESRD and other renal replacement therapies such as hemodialysis. Preemptive renal transplantation was previously shown to be better than transplantation after dialysis in terms of patient and graft survival, acute rejection rates and transplantation costs. Preemptive renal transplantation helps to set the transplantation time in patients with ESRD. Although renal transplant has lots of positive aspects, the need to use immunosuppresives lifelong and follow up, possibility of acute and chronic allograft rejections even in the setting of stong immunosupression, infections, lymphoproliferative malignancies and cardiovascular problems are the burdens for transplant patients. In this retrospective analysis, patients underwent preemptive renal transplant between January 2006 and June 2015 were analyzed for residual renal functions, acute and chronic rejection rates, infectious and surgical complications; and their effects on patient and graft survival. 276 patients over 18 years old were included in this analysis, median follow-up was 46 months. Patients were divided into groups according to their pre-transplant GFR levels: 120 patients were included in GFR 15 ml/min/1.73 m 2 ) had better renal functions after the first year of transplant, however this difference was diminished after the first year, even reduced to lower levels than patients with GFR 10-15 ml/min/1.73 m 2 . Patients with pre-transplant GFR of 10-15 ml/min/1.73 m 2 had stable GFR progress post-transplantation. Although patients with GFR >15 ml/min/1.73 m 2 seemed to have both patient and graft survival benefits than other two groups, this statistically significant difference was diminished in time. We conclude that patients undergoing preemptive renal transplant with higher GFR levels have better patient and graft survival ratios, however this difference is reduced after years of renal transplant.