Tinnitus hastalarında intratimpanik steroid tedavisinin etkinliği
Intratympanic steroid treatment and its effect on tinnitus patients
  1. Tez No: 484677
  2. Yazar: ŞÜKRÜYE SOĞUCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tinnitus, dışarıdan herhangi bir akustik uyarı olmaksızın duyulan ses olarak tanımlanır. İşitme sisteminde oluşan birçok bozukluğa eşlik ettiği bilinen tinnitusun patofizyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır. Yıllardır birçok tedavi yöntemi uygulanmış olmasına rağmen araştırmalarda kesin etkili bir tedavi yöntemi belirlenememiştir. İntratimpanik steroid tedavisi, tinnitus tedavisinde oral medikal tedavide başarısız olunan hastalarda ciddi bir yan etki olmadan kullanılabilecek bir yöntemidir. Bu çalışmamızda tinnitusta intratimpanik steroid tedavisinin klinik ve tinnitus parametreleri üzerine etkisi retrospektif olarak incelenmiştir. Fizik muayeneleri ve rutin kan tetkikleri normal olan, intratimpanik steroid tedavisi uygulanmış hastalar incelendi. Subjektif tinnitusu olan 58 hasta çalışmaya dahil edildi. Tinnitus hastalarının işlem öncesi ve sonrası anket formları (sosyo-demografik ve klinik bilgi, Tinnitus Ciddiyeti İndeksi), odyolojik testleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is described as the perception of sound without any externalacoustic stimulation. The pathophysiology of tinnitus accompanying the disorders of auditory system is not fully understood. Although there are many treatment methods in research have been applied for many years has not specified as the exact effective treatment. Intratympanic steroid therapy is a method that can be used without serious side effects in patients who have failed oral medical treatment in tinnitus treatment. In our study, the clinical treatment of tinnitus and ıntratympanıc steroid effect on the parameters were evaluated retrospectively. Patients with normal physical examination tested and with routine blood examination, were treated intratympanic steroid therapy, were examined in our study. Subjective tinnitus which 58 patients were included in the study. We examined, tinnitus patients questionnaires (socio-demographics, clinical information, Tinnitus Severity Index) and audiological tests were performed when before and after intratympanic steroid treatment.