Ani işitme kaybında intratimpanik steroid tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of intratympanic steroid therapy in sudden sensorineural hearing loss
- Tez No: 529951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE MİNE YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada intratimpanik steroid (İTS) tedavisinin ani işitme kaybı (AİK) hastalarında etkinliğini değerlendirmek ve etkisinin hangi frekanslarda daha belirgin olduğunu belirlemek amaçlandı. Hastalar ve Yöntem:Çalışmamız geriye dönük dosya taraması olarak yürütüldü. AİK nedeniyle kliniğimize başvuran ve İTS enjeksiyonu yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası saf ses odyometrileri, konuşmayı ayırt etme skorlarıve konuşmayı alma eşiği değerleri karşılaştırıldı. Bulgular:Çalışmamıza yaşları 18 ile 83 arasında değişen ve ortalama 46.7±14.3 yıl olan toplam 135 hasta (85 erkek, 50 kadın) dahil edildi. İşitme azlığı en sık görülen semptom iken (%67.4), kulak dolgunluğu (%20.0), çınlama (%11.9) ve baş dönmesi (%0.7) sırasıyla görülen diğer semptomlardı.Hastalara ilk tedavi olarak yalnızca İTS enjeksiyonu uygulandı. Tedavi sonrası saf ses odyometri değerleri, konuşmayı alma eşikleri tedavi öncesine göre anlamlı (p˂0.05) iyileşme gösterdi. Tedavi sonrası konuşmayı ayırt etme skoru tedavi öncesine göre anlamlı (p˂0.05) artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to evaluate the efficacy of intratympanic steroid (ITS) therapy in patients with suddenhearing loss (SHL), and to determine the frequencies at which the effect is more prominent. Patients and Methods: The current study was conducted retrospectively. Patients who applied to our clinic for SHL and underwent ITS injection were included. The baseline and post-treatment pure tone average (PTA), speech reception threshold (SRT) score and speech discrimination score (SRS) values of the patients were compared. Results: A total of 135 patients (85 males, 50females) with a mean age of 46.7±14.3 years (ranges 18 to 83 years) were included. Hearing loss was the most common symptom (67.4%). Feeling of fullness (20.0%), tinnitus (11.9%), and vertigo (0.7%) were the other complaints. All of the patients received only ITS injection as a primary treatment.