Ortamın wingate anaerobik egzersiz performansı üzerine etkisi
  1. Tez No: 484727
  2. Yazar: HAKAN ERYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA CİVAR YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı pop müziğin, slow müziğin, grup halinde sesli ortamın ve deneğin tek başına olduğu sessiz ortamın wingate anaerobik egzersiz testi performansında etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışmanın denek grubunu aktif olarak amatörde futbol oynayan yaş ortalamaları 19.81 yıl, boy ortalamaları 175.21 cm, beden ağırlık ortalamaları 67.93 kg, olan 34 erkek üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Pop müziğin, slow müziğin, grup halinde sesli ortamın ve deneğin tek başına olduğu sessiz ortamın wingate anaerobik egzersiz testi performansı üzerine etkisinin olup olmadığını belirlemek amacıyla, 34 erkek deneğe 48 saat arayla wingate anaerobik güç testi uygulanarak, ortamın wingate testine etkisine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective:Objective of this study is to determine whether or not slow rhythm music, upbeat music and no-music conditions have an effect on anaerobic exercise test and experimental group in a noisy atmosphere and experimental individual subject in a silent atmosphere are affected during anaerobic exercise test. Method: This study's experimental group consists of 34 active amateur football players whose age average is 19.81 years, height average is 175.21 cm and weight average is 67.93 kg. To determine whether or not slow rhythm music and no-music conditions have an effect on anaerobic exercise test and experimental group in a noisy atmosphere and individual control subject in a silent atmosphere are affected during anaerobic exercise test, 34 subject males in every other two days are exposed to anaerobic wingate test and the atmosphere's effect on wingate test is investigated.