Kas-iskelet sistemi sağlık sorgulaması'nın Türkçe uyarlaması, geçerlik ve güvenirlik çalışması
A validity and reliability study of the Turkish version of musculoskeletal health questionnaire
  1. Tez No: 484772
  2. Yazar: YASEMİN AKKUBAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR KÜLÜNKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı, Kas-İskelet Sistemi Sağlık Sorgulaması (KİS-SS)'nın Türkçe uyarlamasının geçerlik ve güvenirliğini belirlemekti. Çalışma 100 Aksiyal Spondiloartrit (AksSpA) ve 100 Osteoartrit (OA) tanısı almış 200 hastada yapıldı. Hastaların sosyo-demografik özellikleri kaydedildi. AksSpA hastaları KİS-SS, Bath Ankilozan Spondiliit Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI-T), Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi (BASFI-T) ve Kısa Form-36 (KF-36) anketlerini; OA hastaları ise KİS-SS, Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri OA İndeksi (WOMAC-T) ve KF-36 anketlerini doldurdu. AksSpA ve OA hastaları, KİS-SS'i beş-yedi gün sonra tekrar doldurdu. Güvenirliğin belirlenmesi için iç tutarlık ve test-tekrar test analizleri, geçerliğin belirlenmesi için yapı geçerliği ve ölçütlere dayalı geçerlik analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine reliability and validity of Turkish version of Musculoskeletal Health Questionnaire (MSK-HQ). Two hundred patients with 100 Axial Spondyloarthritis (AxSpA) and 100 Osteoarthritis (OA) were evaluated in the study. Sosciodemografic features of the patients were recorded. MSK-HQ, Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index (BASDAI), Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index (BASFI) and Short-Form 36 (SF-36) were applied to AxSpA patients. MSK-HQ, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) and SF-36 were applied to OA patients. All patients filled in the MSK-HQ once again five-seven days later. Test-retest and internal consistency analyzes were performed to determine the reliability; construct validity and criterion validity analyzes were used to determine the validity.