Oral kanserli hastalarda protetik tedavinin hayat kalitesi ve depresyona etkisinin psikiyatrik bulgular ile incelenmesi
Examination of the effect of prosthetic treatment with psychiatric findings, quality of life and depression on patients with oral cancer
  1. Tez No: 484781
  2. Yazar: İBRAHİM DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE GÖKÇEN RÖHLİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, oral kanser sebebiyle operasyon geçrimiş ve protetik tedavi gereksinimi oluşan hastalarda, protetik tedavinin hastanın yaşam kalitesine ve hastalık ile başa çıkabilme düzeylerini ne seviyede etkilediğini tespit etmek amacıyla yapıldı. Bu çalışma, 01/07/2014 ile 01/07/2016 tarihleri arasında, stanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı Çene Yüz Protezleri Kliniği'ne başvuran protetik tedaviye ihtiyacı olan 43 oral kanserli hasta ile yapılmıştır. Veriler Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe Versiyonu (WHOQOL-BREF TR) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD) ile toplanılmıştır. Ölçekler hastalara protetik tedavi öncesinde ve protetik tedaviden 3 ay sonra uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Kolmogorov Simirnov Testi, Mann-Whitey U testi, Wilconox Testi kullanılmıştır. Çalışma sonunda, hastaların sosyo-demografik özelliklerin (cinsiyet, yaşanılan yer, medeni durum ve eğitim durumu) yaşam kalitesinin bedensel alan, ruhsal alan, sosyal alan ve çevresel alan skorlarında ve hastalıkla başa çıkabilme düzeylerinde tek başlarına anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Radyoterapi iseyaşam kalitesinin çevresel alan skorunda etkisini olmadığı görülüp, bedensel alan, ruhsal alan ve sosyal alan skorlarını anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Bunun yanında radyoterapinin hastalıkla başa çıkabilme düzeyini tek başına etkileyemediği ortaya konulmuştur. Araştırmamızda protetik tedavinin oral kanser sebebiyle operasyon geçirmiş ve protetik tedavi uyguanan hastalarda, yaşam kalitesini ve hastalıkla başa çıkabilme düzeylerini arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the extent to which prosthetic treatment affects the quality of life and the ability of the patient to cope with the disease in patients who require surgery due to oral cancer and require prosthetic treatment. This study was carried out with 43 patients with oral cancer who needed prosthetic treatment between 01/07/2014 and 01/07/2016, Istanbul University, Faculty of Dentistry, Department of Prosthodontics, Department of Oral Maxillofacial Surgery. Data were collected with the World Health Organization Life Long Life Scale (WHOQOL-BREF TR) and Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD). The scales were applied before the disease prosthetic treatment and 3 months after the prosthetic treatment and the results were evaluated. Descriptive statistical methods, Kolmogorov Simirnov test, Mann-Whitey test, Wilconox test were used. As a result of the study, it was determined that the socio-demographic characteristics of the patients (sex, place of residence, marital status and educational status), did not have any significant effect on the physical, mental, social and environmental field scores and disease coping levels of the patients. Radiotherapy, on the other hand, was found to have no effect on the environmental field score and significantly affected the physical, mental and social field scores. Besides, the radiation therapy alone have been demonstrated not to affect the level to cope with the disease. In our study, it was found that prosthetic treatment was operated due to oral cancer and increased the quality of life and the ability to cope with the disease in patients with prosthetic treatment.