Erbiyum, kromyum: ytriyum skandiyum galyum garnet lazer uygulamasının periodontal başlangıç tedavisindeki etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of an erbium, chromium: yttrium scandium gallium garnet laser application for nonsurgical periodontal therapy
  1. Tez No: 484780
  2. Yazar: DENİZ BOYBEYİ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEN GÜLDEN IŞIK, YRD. DOÇ. KENAN NAZAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Randomize, kontrollü klinik çalışmamızın amacı Er,Cr:YSGG lazer ile uygulanan cerrahi olmayan periodontal tedavi ile el aletleri ile yapılan geleneksel kök yüzeyi düzleştirme işleminin klinik ve biyokimyasal yönden karşılaştırılmasıdır. Araştırmamıza 59 kronik periodontitisli birey dahil edilmiştir. Tüm bireylere ultrasonik aletler ile supragingival ve subgingival diştaşı temizliği yapılmıştır. Deney grubuna (n=30) su soğutması altında 1,5 W çıkış gücündeki Er,Cr:YSGG lazer, kontrol grubuna (n=29) da el aletleri ile kök yüzeyi düzleştirme işlemi uygulanmıştır. Plak indeksi (Pİ), sondalamada kanama (SK), sondalanabilir cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman düzeyi (KAD) indeksleri başlangıçta, tedavi sonrası 6. haftada, 3. ve 6. aylarda kaydedilmiştir. IL-1β, MMP-8 ve TIMP-1 belirteçlerini inceleyebilmek için başlangıçta, tedavi sonrası 6. haftada ve 3. ayda dişeti oluğu sıvısı (DOS) örnekleri toplanmıştır. Grup içi değerlendirmelerde Wilcoxon Signed Rank test, gruplar arası değerlendirmelerde ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Her iki grupta da hem klinik parametreler, hem de IL-1β ve MMP-8 düzeylerinde istatistiksel açıdan anlamlı iyileşme görülmüştür. Yalnızca TIMP-1 verilerindeki azalma istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. SCD ve SK değerleri deney grubunda kontrol grubuna göre her zaman dilimi için anlamlı oranda farklılık ortaya koymuştur. KAD, Pİ, TIMP-1 ve MMP-8 bulguları ise gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılığa ulaşmamıştır. IL-1β verilerinin 3. ay değerlendirmesinde lazer grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı farklılık izlenmiştir. Tüm verilere ilişkin gruplar arası karşılaştırmalar genel olarak Er,Cr:YSGG ile yapılan cerrahi olmayan periodontal tedavinin kök yüzeyi düzleştirme işlemine göre daha olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this randomized, controlled clinical trial was to compare the clinical and biochemical effects of nonsurgical periodontal treatment using Er,Cr:YSGG with root planing procedure using Gracey curettes. 59 chronic periodontitis patients were included in our study. All patients received supra and subgingival debridement using an ultrasonic scaler. Er,Cr:YSGG laser with a power output of 1,5 W under water irrigation was applied to the test group (n=30) while subgingival root planing procedure with hand instruments was performed to the control group (n=29). Plaque index (PI), bleeding on probing (BoP), probing depth (PD) and clinical attachment level (CAL) were recorded at the beginning, 6th week, 3rd and 6th months after treatment. In order to analyze ) IL-1β, MMP-8, TIMP-1 levels, gingival crevicular fluid (GCF) samples were obtained at the beginning, 6th week and 3rd month after therapy. The innergroup evaluations were performed by Wilcoxon Signed Rank test and the intragroup comparisons were made by Mann-Whitney U test. The innergroup findings in both groups revealed significant improvements in terms of clinical indices and GCF IL-1β, MMP-8 levels. Only TIMP-1 level showed no significant decrease. Laser group showed a significantly greater PD and BoP reduction than the control group at all time periods. CAL, PI, TIMP-1 and MMP-8 levels didn't present any statistically significant differences between groups. Laser treatment resulted in a significant reduction in IL-1β levels at 3rd month examination compared with the control group. When intragroup comparisons were considered, Er,Cr:YSGG resulted in a significant greater improvement compared with root planing.