Doğumsal aminoasit metabolizması bozukluğuna bağlı düşük proteinli beslenme tedavisi alan çocuklarda plazma eser element düzeylerinin belirlenmesi
Evalution of plasma trace element status in children under protein restricted diet therapy related to inherited amino asid metabolism disorder
- Tez No: 484797
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doğumsal metabolizma hastalıkları'nın (DMH) bir kısmında ana tedavi yöntemi, birikerek toksik etki gösteren metabolitleri uzaklaştırmaya yönelik olan, yaşam boyu sürdürülmesi gereken, tıbbi beslenme tedavisidir. DMH'lar içerisinde yer alan aminoasit metabolizması bozukluklarında hastalığa özgü aminoasitlerin kısıtlandığı yarı-sentetik diyet tedavilerinin en önemli yan etkisi çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerine yol açabilmesidir. Çalışmamızdaki amacımız, düşük proteinli diyet tedavisi alan çocuklar ile aynı yaştaki herhangi bir diyet tedavisi almayan çocuklarda plazma kobalt, bakır, çinko, selenyum, manganez, molibden ve magnezyum değerlerini karşılaştırmak, varsa eksiklikler ve nedenlerini araştırmak ve bunun beslenme durumu ile ilişkisini belirlemektir. Bu amaçla MSUD ve UCD tanısı ile izlenen 30 hasta ile herhangi bir diyet tedavisi almayan, sağlıklı 30 çocuğun plazma eser element düzeylerine bakılmadan önceki üç günlük besin tüketim kayıtları alınmış, hastaların ve sağlam çocukların günlük eser element tüketimleri hesaplanmıştır. Ardından alınan kan örneklerindeki plazma eser element düzeyleri ICP MS ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Patients with Maple syrup urine disease and urea cycle disorders encompass an at risk group for micronutrient imbalances. Optimal nutrient status is challenging at these disorders because of protein restricted diet therapy. Our objective was to study several elements (cobalt, copper, zinc, selenium, manganese, molybdenum and magnesium) in patients with IEMs with dietary treatment and to compare these results with healthy pediatric population at same age and gender without any dietary treatment. And to determine the relation between the nutritional status and deficiencies. For this reason, the element intakes using data from the special formulas and from a 3- day –questionnaire from 30 patients with MSUD, urea cycle disorders (with protein restricted dietary treatment) and 30 healthy subjects was calculated before monitoring the trace elements in blood samples. Samples were analysed by inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP- MS).