Çocuklarda intramüsküler enjeksiyon uygulanırken oluşan ağrıyı azaltmada iki farklı yöntemin etkisi
The effect of two different methods upon reducing pain that occurs during the administration of intramuscular injections to the children
- Tez No: 484803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma, çocuklarda intramüsküler yapılan penisilin (prokain penisilin) uygulamaları sonucu oluşan ağrıyı azaltmada Buzzy ve ShotBlocker'ın etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü birçalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Konya Faruk Sükan Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Acil Kliniği“Enjeksiyon Odasına”, Eylül 2014-Ocak 2015 tarihleri arasında gelen 7-12 yaş arası çocuklar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise vaka seçim kriterlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 150 çocuk oluşturdu ve çocuklar her bir gruba (Kontrol=50, Buzzy=50 ve ShotBlocker=50) randomize olarak atandı. Veriler, Bilgi Formu, Çocuklar İçin Durumluk Kaygı Envanteri (ÇDKE), Visual Analog Skala (VAS), Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği - Facial Pain Scale (FPS-R) kullanılarak elde edildi. Araştırma sonucunda; Buzzy, ShotBlocker ve kontrol grubundaki çocukların yaş, cinsiyet, işleme yardımcı olan ebeveyn ve ebeveynin eğitim düzeyi, son 1 yıl içerisinde gerçekleştirilen en son yapılan IM.
Özet (Çeviri)
The study was done as a randomized controlled study in order to examine the effect of Buzzy and ShotBlocker upon reducing pain that occurred during intramuscular penicillin (procaine penicillin) administration. The population of the study was composed of children aged 7-12 who arrived at“Injection Room”of Pediatric Emergency Department of Konya Faruk Sükan Maternity and Children's Hospital between September 2014 and January 2015. The sample of the study was composed of a total of 150 children who met inclusion criteria and accepted to participate in the study and the children were randomized into three groups: 50 into control group, 50 into Buzzy group and 50 into ShotBlocker. The data were obtained through an Information Form, State Anxiety Inventory for Children (SAIC), Visual Analog Scale (VAS) and Facial Pain Scale (FPS-R).