Çocularda intramusküler enjeksiyon uygulanırken oluşan ağrıyı azaltmada buzzy yönteminin etkisi
The effect of the buzzy method on reducing pain during intramuscular injection in children
  1. Tez No: 739965
  2. Yazar: ORHAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma, çocuklarda intramüsküler antibiyotik enjeksiyonuuygulamaları sırasında oluşan ağrının azaltılması için titreşim ve soğuk uygulamayı aynı anda uygulayabilen Buzzy® aygıtının etkisini belirlemek ve buna bağlı olarak çocuktaki kaygıyı azaltmak amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, 03 Aralık 2021 – 27 Şubat 2022 tarihleri arasında araştırmanın yapıldığı Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniğinin“Enjeksiyon Odasında”intramusküler uygulanacak 7-12 yaş arasındaki çocukların tümü oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise vaka seçim ölçütlerine uyan, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 100 çocuk oluşturdu ve çocuklar herbir gruba (Kontrol=50, Uygulama=50) basit randomizasyon olarak atandı. Veriler, Bilgi Formu, Çocuklar İçin Durumluk Kaygı Envanteri (ÇDKE), Visual Analog Skala (VAS), Yüz İfadeleri Ağrı Ölçeği-Facial Pain Scale (FPS-R) kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
There search was carried out as a randomized controlled study to determine thee ffect of the Buzzy® device, which can apply vibration and cold application at the same time, in order toreduce pain during intramuscular antibiotic injection applications in chidren, and toreduce anxiety in children accordingly. The universe of study consisted of all children between the ages ok 7 and 12 who would receive intramuscular injections in the 'İnjection Room' of the Batman Training and Research Hospital Pediatric Emergency Clinic, where the search was conducted between 03 December 2021 and 27 February 2022. The sample of the study consisted of a total of 100 children who met the case selection criteria and agreed to participate in the study, and the children were assigned to each group (Control=50, Practice=50) as simple randomization. Data were obtained usingt he Information Form, the Children's State Anxiety Inventory (CCI), the Visual Analog Scale (VAS), the Facial Expression Pain Scale – Facial Pain Scale (FPS-R).