Temporal lob epilepsi hayvan modelinde ı̇laç bağlı nanopartiküllerin tedavi düzeyi ve kan-beyin bariyeri dinamikleri
Treatment of the drug-bound nanoparticles in animal models of temporal lobe epilepsy and dynamics of the blood-brain barrier
- Tez No: 484812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAYA, DOÇ. DR. SERKAN EMİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya nüfusunun yaklaşık %1'ini etkileyen epilepsinin patofizyolojik mekanizmalarının henüz tam aydınlatılamamış olmasına ek olarak, dirençli epilepsilerin tedavisinde de hala etkli bir yöntem bulunamamıştır. Dirençli epilepsinin tedavisi için kullanılan antiepileptik ilaçların tedaviyi sağlayamamasında en önemli nedenlerden birini kan-beyin bariyeri oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kainik asitin sıçanlara uygulanmasıyla lakozamid TLE modeli oluşturuldu ve glukoz ile kaplanmış altın nanotaşıyıcıya (GNP) lakozamid (LCD) yüklenip beyin dokusuna geçirilerek tedaviyi gerçekleştirmesi hedeflendi. Sıçan beyinindeki ilaç yüklü GNP miktarları IPC-MS yöntemiyle ölçüldü. Hayvanların hipokampal bölgelerinden EEG kayıtları alındı ve deney sonunda beyin bölgelerinde antioksidan GSH ve oksidan MDA düzeyleri ölçüldü. Hayvanların beyin bölgelerinde GNP varlığını göstermek için EM tekniği uygulandı. EEG kayıtlarında ortalama amplitüd değerlerinin TLE sonrası uygulanan GNP-LCD enjeksiyonunu takiben bazal değerlere geri döndüğü belirlendi. İn vivo görüntülemelerde TLE ve TLE'siz hayvanlara uygulanan GNP-LCD'nin TLE'li grupta zamanla doğru orantılı biçimde artış gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The pathophysiological mechanism(s) of epilepsy are still unknown, and there also has not been an effective cure for drug-resistant epilepsy. One of the major drawbacks in the failure of antiepileptic drugs which are used in resistant epilepsy is the blood-brain barrier (BBB). In this study, an animal model of temporal lobe epilepsy (TLE) was induced by using kainic acid. Glucose coated gold nanoparticles (GNP) are loaded with lacosamide (LCD) to transport into the brain. The amount of GNP-LCD was measured with ICP-MS. EEG was recorded from the hippocampus, and glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA) levels were measured in the brain. Electron microscopy was performed to show GNP in the brain. The main amplitude of EEG records was returned to basal values after GNP-LCD administration to TLE groups. The injection of GNP-LCD into animals with or without TLE made a time-related increase in TLE groups as confirmed at IVIS.