Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulan epilepsi modelinde serotonin reseptörlerin anti-epileptik etki mekanizmalarının araştırılması
The investigation of anti-epileptic mechanisms of serotonin receptors with pentylenetetrazol induced epilepsy model in rats
- Tez No: 577121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Güncel nörofizyolojik kanıtlara göre, epileptik nöbet oluşumunda 5-hidroksitriptamin (5-HT) reseptörlerin rolü hala tam olarak aydınlatılmış değildir. Bu araştırmada amacımız, pentilentetrazol (PTZ) ile epilepsi oluşturulmuş sıçanlarda 5-HT1, 5-HT3 ve 5-HT7 reseptörlerin epileptik nöbet üzerine etkilerini araştırmaktı. Çalışmada 56 adet 240-260 g ağırlığında erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Epilepsi oluşturmak için sıçanlara pentilentetrazol (PTZ, 35 mg/kg, i.p.) enjekte edildi ve nöbet evreleri Racine skalasına göre belirlendi. Elektrokortigram (ECoG) kaydı için hayvanların kafataslarına sterotaksi altında elektrotlar yerleştirildi. EcoG ve video kayıtları alındıktan sonra tüm deney hayvanları dekapitasyon ile sakrifiye edildi. Beyin dokularından GABA düzeyi Elisa kit ile ölçüldü ve c-Fos ekspresyonu immünohistokimyasal olarak gösterildi.
Özet (Çeviri)
According to current neurophysiological evidence, the role of 5-hydroxytryptamine (5-HT) receptors in epileptic seizure formation is still not fully elucidated. The aim of this study was to investigate the effects of 5-HT1, 5-HT3 and 5-HT7 receptors on epileptic seizure with pentylenetetrazole induced epilepsy in rats. In this study, 56 male Wistar Albino rats weighing 240-260 g were used. Rats were injected with pentylenetetrazole (PTZ, 35 mg/kg, i.p.) to induce epilepsy and seizure stages were determined according to the Racine scale. Electrodes were placed in the skulls of the animals under sterotaxis for ECoG recording. All the experimental animals were sacrificed by decapitation after ECoG and video recordings were obtained. GABA level was measured by Elisa kit from brain tissues and c-Fos expression was shown immunohistochemically.