Okul çağındaki çocuklarda beslenme alışkanlıklarının ağız-diş sağlığı ve ağız florasındaki lactobacıllus türleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of nutritional habits on oral health and lactobacillus species in oral flora in school aged children
  1. Tez No: 484824
  2. Yazar: DİCLE KARĞIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU İREM OMURTAG KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışma okul çağındaki çocuklarda beslenme alışkanlıklarının ağız-diş sağlığı ve ağız florasındaki lactobacillus türleri üzerine etkilerinin incelenmesi amacı ile planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti kliniğine başvuran 6-14 yaş aralığındaki 112 çocuk ve ailelerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak değerlendirme anketi uygulanmış ve katılımcıların 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları alınmıştır Antropometrik ölçümleri alınan katılımcılardan tükürük örnekleri toplanmıştır. Çalışmaya katılan çocukların ağız diş muayeneleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan çocukların %44,6'sı erkek, %55,4'ü kızdır. Çocukların %56,3 normal BKİ'ye sahip iken %36,6'sının şişman-obez, %7,1'inin ise zayıftır. Çocukların diyet kaliteleri Sağlıklı beslenme İndeksi'ne göre değerlendirildiğinde %89,3'ünün“zayıf diyet”, %10,7'sinin ise“orta düzey diyet”olduğu bulunmuştur. Çocukların %11,6'sının diş fırçalama alışkanlığının olamadığı belirlenmiştir. Çalışmaya katılan çocukların %85,7'sinin en az bir diş çürüğü, %88,4'ünün en az bir diş dolgusu ve %6,3'ünün en az bir diş kaybı olduğu saptanmıştır. Çocukların DMFT indeksi ortanca değeri 6,0 olup kız ve erkek çocuklar arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned with the aim of investigation of the effects of nutritional habits on oral health and lactobacillus species in oral flora in school aged children. Study design/ methodology: This study was carried out with the participation of 112 children aged 6-14 and their parents who applied to the Pedodontics Clinic Dental Faculty of Marmara University. An evaluation questionnaire was used as a data collection tool and 24-hour recall food consumption records of participants were collected. Saliva samples were collected from participants who had anthropometric measurements. Dental examinations were performed with children participated in the study. Findings: 44,6% of the children were male and 5,4% were female. While 56,3% of the children had normal BMI, 36.6% were overweight-obese and 7.1% were weak. When children's dietary qualities were evaluated according to the Healthy Eating Index, it was found that 89,3% were“poor diet”and 10,7% were“moderate diet”. It was determined that 11,6% of the children could not have a toothbrushing habit. It was determined that 85,7% of the children participating in the study had at least one decay, 88,4% had at least one filled and 6,3% had at least one missing teeth. Median of the DMFT index were 6,0 and there was no significant difference between boys and girls (p>0,05).