Okul çağındaki çocuklarda beslenme davranışı ve kalsiyum tüketiminin antropometrik ölçümler ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The impact of nutritional behavior and calcium intake on anthropometric measurements and quality of life in school-age children
- Tez No: 962470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ALATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı okul çağındaki çocukların beslenme davranışının ve kalsiyum tüketim düzeylerinin; antropometrik ölçümleri ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Gönüllü Onam Formu ve Veli Onam Formu onaylanan katılımcılara; demografik verileri içeren tanıtıcı anket formu, Beslenme Davranış Ölçeği, Kalsiyuma-Özgü Besin Sıklığı Anketi (KABSA) ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeğinin (ÇİYKÖ) 8-12 Yaş Çocuk ve Ebeveyn Formu uygulanmıştır. Ayrıca katılımcıların antropometrik ölçümleri (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi ve kalça çevresi ölçümü) alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan 10–11 yaş grubundaki çocukların BDÖ puan ortalaması 3,22±5,32 olup, 14 puan üzerinden değerlendirildiğinde düşük düzeyde beslenme davranışını göstermektedir. KABSA puan ortalaması ise 717,48±245,75 mg/gün olup, bu değer 10–11 yaş için önerilen 1150 mg/gün kalsiyum alım miktarının altında ve yetersiz düzeydedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the impact of nutritional behavior and calcium intake levels on anthropometric measurements and quality of life in school-age children. Materials and Methods: Participants who provided signed informed consent (both child assent and parental consent) were administered a demographic and anthropometric data form, the Nutritional Behavior Scale (NBS), the Calcium-Specific Food Frequency Questionnaire (CSFFQ), and the Pediatric Quality of Life Inventory – Child and Parent Forms for ages 8–12 (PedsQL–CF/PF). Additionally, anthropometric measurements of the participants were recorded. Results: The mean NBS score of the children aged 10–11 years who participated in the study was 3.22 ± 5.32, which, when evaluated on a 14-point scale, indicated a low level of nutrition behavior. The mean CaFFQ score was 717.48 ± 245.75 mg/day, which is below the recommended calcium intake of 1150 mg/day for children aged 10–11 years and indicates an insufficient level. Both scores showed significant positive correlations with height, body weight, waist circumference, and hip circumference (r = 0.19–0.40; p < 0.05–p < 0.001). The mean PedsQL–CF score was 75.53 ± 17.14, and the mean PedsQL–PF score was 70.63 ± 20.27, indicating a moderate-to-high level of quality of life. NBS scores showed significant positive correlations with quality of life (PedsQL–CF: r = 0.277; p < 0.001; PedsQL–PF: r = 0.439; p < 0.001). Similarly, CaFFQ scores were also found to be significantly positively correlated with quality of life (PedsQL–CF: r = 0.253; p < 0.01; PedsQL–PF: r = 0.313; p < 0.001). Conclusion: The results of this study indicate that nutrition behaviors and calcium intake levels among school-age children have statistically significant effects on quality of life and anthropometric measurements. Underscoring the importance of promoting healthy eating habits in children to support both physical development and quality of life.