Futbolcularda pliometrik çalışmaların sıçrama, şut hızı ve izokinetik kuvvet üzerine etkisi
The effects of plymteric trainings to football players on jumpings, shooting speed and isokinetic strength
  1. Tez No: 484849
  2. Yazar: ÖMER ZAMBAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı izokinetik kuvvet geliştirmeye yönelik yapılan pliometrik çalışmaların şut hızı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya yaşlarının ortalaması 21.16 ± 2.91 yıl, boyları 176.50 ± 6.11, kilo 71.14±2.12,futbol yaşları 12.11 ± 2.58 yıl olan 18 amatör lig futbolcusu; yaşlarının ortalaması 20.88±3.16 yıl, boyları 177.35 ±6.19, kilo 71.43±2.04, futbol yaşları 13.55±2.43 yıl olan 18 amatör lig futbolcusu gönüllü olarak katılmıştır.İzokinetik cihazla (isomed2000) futbolcuların dominant ve dominant olmayan bacakları diz ekstansiyon ve fleksiyon kasılmasında (hareketinde) 600sn-1 ve 1800.sn-1 açısal hızlarda uygulanılan zirve torkları, ortalama güçleri belirlenmiştir, Futbolcuların şut hızları Cep radarıyla (pocket radar) belirlenmiştir. Futbolcuların çift bacak dikey sıçrama ve doğrusal sıçrama değerleri (mesafeleri),metre ve jump meter cihazıyla belirlenmiştir. Ölçümler arasında istatistiksel yönden anlamlı fark olup olmadığının belirlenmesi için paired-T testi uygulanmıştır. Deney ve Kontrol grubunundominant ve dominant olmayan bacak 600sn-1 ve 1800sn-1fleksiyon ve ekstansiyon zirve tork ve ortalama güç ölçümlerinde anlamlı gelişme görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study,The purpose of this study was to determine the effect of plyometric exercises for isokinetic development on the shooting speedstudies on the shooting speed to improve the isokinetic force. 18 amateur league footballers in study group (age; 21.16 ± 2.91 years, height; 176.50 ± 6.11 m., weight; 71.14 ± 2.12 kg., years of senior career 12.11 ± 2.58), and 18 amateur league footballers in control group (age; 20.88 ± 3.16 years, height; 177.35 ± 6.19 m, weight; 71.43 ± 2.04 kg., years of senior career 13.55 ± 2.43) participated voluntarily in this study. The peak torques values and average power values of knee extension movements and knee flexion movements of dominant and non-dominant leg of footballerswere determined in isokinetic force testat 600sn-1 and 1800sn-1angular velocities. an isokinetic dynamometer was used for isokinetic force tests (İsomed2000). Soccer players' shooting speeds were determined by pocket radar. Two leg vertical jumps and standing broad jumps measurements (distances) were determined by meter and jump meter. Spss Paired-T test was used to determine if there was a statistical differences between pre-test and posttest of performance tests. At 600sn-1 and 1800sn-1angular velocities There were no statistically significant differences to measurements of the peak tork and average power applied to dominant and non-dominant leg flexion and extension of footballers in the experimental and control groups (p>0.05). There was no statistically significant improvement in the shooting velocity of the dominant legs of the experimental and control groups (p>0.05).