Pliometrik çalışmaların 8-11 yaş grubu erkek futbolcularda seçilmiş fiziksel özellikler üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of plyometric studies on selected physical properties in 8-11 age group male football players
  1. Tez No: 726898
  2. Yazar: SERAP ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; pliometrik çalışmaların 8-11 yaş grubu erkek futbolcularda seçilmiş fiziksel özellikler üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1.PTT Ligine devam eden bir profesyonel futbol takımın alt yapısında yer alan 8-11 yaş grubuna ait 85 futbolcu, deney (n=41) ve kontrol (n=44) grubu olarak ikiye ayrıldı. Deney grubuna dahil olanlar futbolcular 3 gün/ hafta olan takım antrenmanlarına ek olarak haftalık 1. ve 3. antrenmanlarına 20'şer dakikalık basitleştirilmiş pliometrik çalışma eklenmiştir. Kontrol grubu 12 haftada 3 gün/hafta normal takım antrenmanlarına devam etmişlerdir.12 haftalık çalışma öncesinde ve sonrasında her iki gruba da öntest ve sontest olarak seçilmiş fiziksel testler uygulanmıştır. Testlerden elde edilen verilerin analizi için öncelikle Normal dağılım testinde SPSS 23 Programı kullanılarak One-sampleKolmogorovSmirnov testi ile ShapiroWilk testi uygulandı. İki farklı (bağımsız) grubun tek ölçüme ait ortalamalarının karşılaştırılması için normal dağılım gösteren veriler (parametrik) için IndependentSamples t Test (Bağımsız Örneklem t testi), normal dağılım göstermeyen değerler (nonparametrik) için, Mann Whitney U testi kullanıldı. BulgularOn ikihaftalıkçalışmaöncesi her ikigruptanalınan test ön test değerlerinegöre, dikeysıçramave Illinois çeviklik test değerlerindedeneygrubulehineanlamlı fark gözlenmiştir (p>0.05). Hegzagonal test değerikontrolgrubulehineanlamlı fark gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose:Theaim of thisstudy; toinvestigatetheeffect of pliometrıctraınıng on selectedphysıcalpropertıes of 8-11 agegroupmaleplayers. MaterialsandMethods: Inthisstudy, 1.The 85 footballplayersbelongingtothe 8-11 agegroup, whowereincluded in theinfrastructure of a professionalfootballteamthatcontinuedtoplay in the PTT League, weredividedintoexperimental (n=41) andcontrol (n=44) groups. Theparticipants of theexperimentalgroupwerefootballplayerswho had 3 days/ week of teamtraining in additiontoweekly 1. and3.days in weeklya 20-minute simplifiedplyometricstudywasaddedtotheirtraining.Thecontrolgroupcontinued normal teamtrainingfor 3 days / week in 12 weeks. Beforeandafter 12 weeks of training, physicaltestswereappliedtobothgroupsas pretestandposttests.Fortheanalysis of thedataobtainedfromthetests, ShapiroWilk test wasappliedtotheOne-SampleKolmogorovSmirnov test using SPSS 23 program in the normal distribution test. Forthecomparison of twodifferentindependentgroups of thesinglemeasurement (parametric), theIndependentsamples t test isusedfortheanormal distribution (nonparametric), Mann Whitney U test wasused. Finding:According to the test pre-test values from both groups of twelve weeks training, significant difference was observed in favor of the experimental group in vertical jumping and Illinois agility test values (p> 0.05). The hexagonal test value was significantly difference in favor of the control group (p 0.05).