Elitaltı basketbolcularda turnuva döneminde müsabaka öncesi ve sonrası hematolojik değerlerin değişiminin incelenmesi
The analysis of the change in hematologic values in sub-elite basketball players before and after competitions during the tournament season
  1. Tez No: 484848
  2. Yazar: İSMAİL CAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞMUR AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Spor, Hematology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
KESKİN, İ.C. Elitaltı Basketbolcularda Turnuva Döneminde Müsabaka Öncesi ve Sonrası Hematolojik Değerlerin Değişiminin İncelenmesi. Dumlupınar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Programı Yüksek Lisans Tezi, Kütahya. 2017. Bu çalışmada“Elitaltı Basketbolcularda Turnuva Döneminde Müsabaka Öncesi ve Sonrası Hematolojik Değerlerin Değişiminin İncelenmesi”amaçlanmıştır. Çalışmaya 2016-2017 Sezonu Türkiye Basketbol Federasyonu Erkekler Bölgesel Basketbol Ligi'nde mücadele eden 12 (deney) ile 11 (sedanter; kontrol) erkek basketbolcu katılmıştır. Deney grubu (n=12) yaş:23,58 ±1,37 yıl, boy:189,66 ± 9,46 cm, vücut ağırlığı:91,83± 12,14 kg) ve kontrol grubu (n=11) (yaş:22,54 ±1,96 yıl , boy: 189,9 ± 6,75 cm , vücut ağırlığı :90,08± 9,27 kg ) oluşturuldu. Kan parametrelerinden ise Eritrosit (RBC), Lökositler (WBC),Trombositler (PLT),Hemoglobin (HGB),Hematokrit (HTC), Ortalama Eritosit Volümü (MCV), Ortalama Hemoglobin (MCH), Eritrosit Hemoglobin Yoğunluğu (MCHC), lenfosit (LYM) vemonosit (MON) kan değerleri için turnuva döneminde dört gün üst üste olmak üzere müsabaka öncesi ve sonrası toplamda sekiz kez kan alındı.
Özet (Çeviri)
KESKİN, İ.C The Analysis of the Change in Hematologic Values in Sub-elite Basketball Players Before and After Competitions During the Tournament Season. Dumlupınar University Institute of Health Sciences, Physical Education and Sports Programme Postgraduate Thesis, Kütahya. 2017. The aim of this research is to“Analyze the change in hematologic parameters in sub-elite basketball players before and after competitions during the tournament season.”The research includes 12 players competing in 2016-2017 Season Turkish Basketball Federation Men's Regional Basketball League(experiment group) and 11 male basketball players(sedentery control). The experiment group (n=12) age:23,58 ±1,37 years, height:189,66 ± 9,46 cm, body weight:91,83± 12,14 kg) and the control group (n=11) (age:22,54 ±1,96 years , height: 189,9 ± 6,75 cm , body weight :90,08± 9,27 kg ) have been formed. Among the bloodwork parameters; Erythrocyte Count (RBC), Leukocyte Count (WBC),Thrombocyte Count (PLT),Hemoglobin (HGB), Hematocrit (HTC), Mean Erythrocyte Volume (MCV), Mean Corpuscular Hemoglobin (MCH), Mean Corpuscular Hemoglobin Concentration (MCHC), Lymphocyte (LYM) and Monocyte (MON) have been measured for four consecutive days before and after competitions, making up for a total of eight times. To determine the changes before and after the matches, the software“SPSS 23”has been used with the level of significance set to α=0.05. Two-sample K-S test normality test has been used and the variables have been determined to have a normal distribution (p>0.05).