Erkek faktörünün embriyo bölünme anormallikleri üzerindeki etkisinin zaman aralıklı embriyo görüntüleme yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effect of male factor on cleavage abnormalities with the time-lapse system
  1. Tez No: 484865
  2. Yazar: BURCU UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CINCIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde infertilite nedenlerinin önemli bir kısmı erkek kaynaklı faktörlerdir ancak bu faktörlerin embriyo üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada, erkek faktörü olduğu ve kadın faktörü olmadığı bilinen çiftlerin (n=215), zaman aralıklı görüntüleme sistemindeki embriyo bilgileri (n=1954) retrospektif incelenerek embriyo bölünmesinde gerçekleşen anomalilerde erkek faktör etkisi araştırılmıştır. Aynı büyüklükteki bir kontrol grubu (n=1954) da çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamızda embriyoları incelenen erkek faktörlü hastalar, hafif erkek faktörlü (HEF) hasta, oligoastenoteratozoospermili (OAT) hasta, ciddi oligoastenoteratozoospermili (C. OAT) hasta, virtual azospermili (VA) hasta ve testiküler sperm ekstrasyonu (TESE) yapılmış hasta olarak 5 gruba ayrılmıştır. Böylelikle sperm sayısına göre de bölünme anomalileri karşılaştırılmıştır. İncelenen bölünme anomalileri direkt bölünme, tek pronükleus olması, fragmantasyon, geri birleşme, anormal beşe bölünme zamanı (t5), anormal blastulasyon başlama zamanıdır (tSB). Aynı zamanda gebelik üzerindeki etkilerin gözlemlenebilmesi için gebelik sonuçları da karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlarda, erkek faktörlü hastaların embriyolarında, fertilizasyon oranının daha düşük olduğu, 3'e direkt bölünme oranlarının daha yüksek olduğu, geri birleşmenin daha az gözlendiği, daha az embriyonun 5 blastomerli aşamaya ulaştığı ve blastulasyona daha erken başladıkları görülmüştür. Aynı zamanda, mono PN görülen olgularda direkt bölünme oranları ve hasta grubundaki abort oranı göreceli olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
At the present time, a significant part of infertility reasons is due to male factors. However, the impact of these factors on embryo is not known. In this study, male factor effect on abnormalities of embryo (n=1954) cleavage is retrospectively investigated among male factor patients with healthy wife (n=215) which is from time-lapse system data. In order to compare results, both male and female healthy same-size group (n=1954) is randomly selected as control group. In our study, investigated male factor patients are classified in 5 groups as mild male (HEF), oligoasthenoteratozoospermia (OAT) patients, severe oligoasthenoteratozoospermia (C. OAT) patients, virtual azoospermia (VA) patients and testicular sperm extraction (TESE) patients. Consequently, cleavage abnormalities can be compared according to sperm number. Investigated cleavage abnormalities are direct cleavage, mono pronucleus, fragmentation, reverse cleavage, abnormal time of cleavage to 5 cells (t5) and abnormal time of start of blastulation (tSB). Meanwhile, in order to observe effects on pregnancy, pregnancy result be also compared. According to results, male factor embryos, rather than non-male factor embryos, decrease fertilization rate and reverse cleavage rate, increases direct cleavage to 3 and fewer embryos reach advance embryo cleavage stages. In addition to these, direct cleavage rates in mono PN cases and abort rates of male factor embryos are found at relatively higher rates.