Farklı endometriozis evrelerinde mpv karşılaştırılması
The comparasion of the MPV in different stage of endometriosis
  1. Tez No: 484864
  2. Yazar: ÖYKÜ AŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DUNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmamızda; farklı evrelerdeki endometriozis hastalarında MPV'nin (mean platelet volume) karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi ve Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniklerine kronik pelvik ağrı, dismenore, infertilite ve disparoni gibi şikayetlerle başvuran ve tanısal laparoskopi ya da laparatomiler ile endometriozis tanısı konulan 120 hasta çalışma kapsamında değerlendirilmeye alındı. Tubal ligasyon veya yapılan diagnostik laparoskopide endometriozis bulgusu taşımayan 30 kadın da kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Hasta grubu endometriozisin evrelerine göre evre I, evre II, evre III ve evre IV olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Endometriozisin evreleri rASRM (revised American Society of Reproductive Medicine) sistemi kullanılarak laparoskopi veya laparatomi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the comparative examination of the mean platelet volume (MPV) in different stages of endometriosis. This study was conducted in the Department of Obstetrics and Gynecology of Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, and Maltepe University Faculty of Medicine. Our retrospective study consisted of 120 patients that were diagnosed with laparoscopy or laparotomy as endometriosis, and 30 women with no any endometriosis symptoms or signs, as a control group. Endometriosis group was classified in 4 groups as grade I, grade II, grade III and grade IV. Classification of endometriosis grades was made according to the revised American Society for Reproductive Medicine criteria. WBC (White blood cell), HGB (hemoglobin), HTC (hematocrit), PLT (platelet), MPV (mean platelet volume) in patients blood samples were compared between all endometriosis groups and the control group.