İnfertil erkek faktörünün görüldüğü durumdaki tek ve çift embriyo transferinin retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of single and double embryo transfer in case of infertile male factor occurrence
- Tez No: 715657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnfertilite, cinsel olarak aktif bir çiftin bir yıl boyunca düzenli beraberliklerine rağmen kendiliğinden gebelik elde edememesi olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda erkek infertilitesi görülen 38 ve 38 yaş altı normoresponder eşlerine tek ya da çift embriyo transferiyle oluşan gebelik ve canlı doğum oranlarının meydana gelen kese sayıları açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca, erkek infertilitesi olan hastaların eşlerine transfer edilen embriyo sayılarının çoğul gebelik riskinin artış gösterip göstermediği, 38 ve 38 yaş altı kadınlarda iki blastosist transfer etmenin çoğul gebelik açısından risk oluşturup oluşturmadığı araştırılmıştır. Çalışmamızda toplanan hasta verileri Antakya Mozaik Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ve İstanbul Altunizade Acıbadem Hastanesi Tüp Bebek Merkezlerine başvuran hastalara aittir. Veriler toplandıktan sonra normal dağılımı araştırılıp uygun istatistiksel değerlendirmeler yapıldı. Toplanan veriler göz önünde bulundurulduğunda deney ve kontrol gruplarındaki yaş dağılımı normal dağılım göstermekle beraber, gruplar arasında herhangi bir fark olmadığı belirlendi (P>0.05). Oluşan kese sayısı ile verilen embriyo sayısı arasında gruplar arasında fark belirlendi (P0.05). Toplanılan veriler ışığında, erkek faktörün verilen embriyo ve buna bağlı olarak oluşacak olan kese sayıları üzerinde etkisi bulunmaktadır. Erkek hastanın azospermli, hafif ya da şiddetli OAT olmasının oluşacak kese sayısı ve uygulanan embriyo sayısı ile alakalı olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Infertility is defined as the inability of a sexually active couple to conceive spontaneously despite regular intercourse for one year. In our study, it was aimed to compare the pregnancy and live birth rates with single or double embryo transfer to normoresponder spouses under 38 and 38 years of age with male infertility in terms of the number of pouches. In addition, it was investigated whether the number of embryos transferred to the spouses of patients with male infertility increases the risk of multiple pregnancy, and whether transferring two blastocysts in women under 38 and 38 years of age poses a risk for multiple pregnancy. The data which were collected from the patients who applied to Antakya Mozaik Hospital IVF Center and Istanbul Altunizade Acıbadem Hospital IVF Centers. After the data were collected, the normal distribution was investigated; Appropriate statistical evaluations were made. According to the collected data, it was determined that although the age distribution in the experimental and control groups showed a normal distribution, there was no statistical significant difference between the groups (P>0.05). Statistically significant difference was determined between the number of pouche formation and the given embryo number (P0.05). In the light of collected data, the male factor has an effect on the number of given embryo and pouches accordingly. It has been observed that whether the male patient has azoosperm, mild or severe OAT is related to the number of pouches and the embryo number.