Polikistik over sendromlu (PKOS) hastalarda hormonal parametrelere bağlı olarak embriyo gelişiminin incelenmesi
Investigation of embryo development according to hormonal parameters in patients with polycistically over syndrome (PCOS)
- Tez No: 493196
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Overde folikül gelişimi hipotalamus-hipofiz-gonadal aksın senkronize ve koordineli çalışması sonucu gerçekleşmektedir. Hipotalamustan pulsatil olarak salınan Gonadotropin-Releasing Hormon (GnRH), Hipofizi uyarır ve Hipofiz bezinden FSH ve LH salınması gerçekleşir. GnRH titreşim sıklığının artışı, GnRH'ye yanıt artışı ve yüksek östrojen düzeylerine neden olmaktadır. Bu dinamik süreçte çeşitli nedenlerle bozulma/aksama, farklı klinik tablolara yol açmaktadır. Polikistik over sendromu (PKOS) da bu klinik tablolardan birisidir. PKOS, doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin bozukluktur. Klinikte ortaya çıkış oranı %6-8 oranında değişkenlik göstermektedir. PKOS'lu bireylerde serum AMH (Anti-Müllerian Hormon) düzeyi, testosteron ve LH düzeyi ile orantılı olarak artmaktadır. AMH günümüzde yumurtalık cevabını öngörmede belirteç olarak sıkça kullanılmaktadır. Farklı serum AMH konsantrasyonları, oosit maturasyonu ve kalitesi, embriyo gelişimi ve IVF-ICSI (In-vitro fertilizasyon-Intrakraniyoplazmik sperm enjeksiyonu) sonuçları ile yakından ilişkili olduğu yapılan çalışmalar ile gösterimiştir. Bu çalışmada 2016 ile 2017 tarihleri arasında PKOS (31) tanısı koyulmuş ve kontrol (açıklanamamış infertilite) (115) grubunda, ICSI ile IVF tedavisi gören 146 kişi çalışmaya dahil edildi. Kadın ve erkek yaşı, VKI, total oosit sayısı, fertilize oosit sayısı, total embriyo sayısı, hormon parametreleri (FSH, HCG günü E2, LH, inhibin B, AMH, LH/FSH), embriyo takibi (GV, Dejenere, MI, MII, erken bölünme), sperm parametreleri ve gebelik oranları değerlendirildi. Erkek faktörünün bulunmadığı PKOS'lu hastaların kontrol grubuna göre Vücut Kitle İndeksleri (VKI), AMH, LH/FSH ve Antral Folikül Sayısı (AFS) verileri anlamlı düzeyde yüksek bulunmakla birlikte, Gonadotropin düzeyleri düşük bulunmuştur. AMH ve LH/FSH düzeyi gebe olan PKOS'lu hastalarda gebe olmayan PKOS'lu hastalara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Overdevelopment of the follicle is the result of synchronized and coordinated operation of the hypothalamus-pituitary gonadal axis. Gonadotropin-Releasing Hormone (GnRH) released from the hypothalamus stimulates the pituitary, FSH and LH release from the pituitary gland. Increased GnRH pulse frequency, increased response to GnRH and high estrogen levels. This dynamic attenuation leads to impairment / disruption, different clinical tabulations for various reasons. Polycystic over syndrome (PCOS) is one of these clinical charts. PKOS is the most common endocrine disorder in women of childbearing age. Prevalence varies by 6-8%. In individuals with PCOS, serum AMH (Anti-Müllerian Hormone) levels increase in proportion to testosterone and LH levels. AMH is frequently used as a predictor of ovarian response. Studies have shown that different serum AMH concentrations are closely related to oocyte maturation and quality, embryo development and IVF-ICSI (In-vitro fertilization-Intracranioplasma sperm injection) results. In this study, PCOS (31) and unexplained infertility (115) were diagnosed between 2016 and 2017, and 146 patients with ICSI and IVF treatment were included in the study. The number of total embryos, number of total embryos, hormone parameters (FSH, E2, LH, inhibin B, AMH, LH / FSH on the day of HCG, embryo transfer, GV, Degenerative, MI, MII , premature division, sperm parameters and pregnancy rates were evaluated. According to control cases, patients with PCOS who showed no male factor had significantly higher levels of gonadotropin, although body mass index (BMI), AMH, LH/FSH and number of antral follicles (AFS) were significantly higher. AMH and LH / FSH levels were significantly higher in patients with PCOS who were pregnant than patients without PCOS who were not pregnant.