Glokom hastalarının erken tanısında optik koherens tomografi ile gangliyon hücre kompleks kalınlığı ve lamina kribrosa derinliği parametrelerinin kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the Use of Ganglion Cell Complex Thickness and Lamina Cribrosa Parameters by Optical Coherence Tomography in Early Diagnosis of Glaucoma Patients
  1. Tez No: 484881
  2. Yazar: ŞULE BARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Glokom şüpheli hastalarda hastalığın erken tanısı ve ilerlemesinde gangliyon hücre kompleks ölçümünün ve lamina kribrosa derinliğinin parametrelerinin kullanımının değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: 31 glokom şüpheli hasta ve 42 sağlıklı kişiler çalışmaya dahil edildi. Her iki gruptaki hastalardan Heidelberg Spektral Domain Optik Koherens Tomografi ile ölçümler alındı. Segmentasyon analizi ile gangliyon hücre kompleks kalınlıkları enhanced depth imaging ile lamina kribrosa derinlikleri ölçüldü. Bulgular: Glokom şüpheli grupta gangliyon hücre tabakası kalınlığı ortalama 11,46 , kontrol grubunda 12,19  olarak bulunmuştur. İki grup arasında gangliyon hücre tabakası kalınlığı farkı istatistiksel olarak anlamsız çıkmıştır (p=0,094). Lamina kribrosa derinliği glokom şüpheli grupta ortalama 579,3  , kontrol grubunda 399,62  bulunmuştur. İki grup arasında lamina kribrosa derinliği açısından fark istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Assessment of the ganglion cell complex measurement and the use of the parameters of the depth of lamina cribrosa early diagnosis and progression of the disease in patients with suspected glaucoma Materials and Methods: 31 glaucoma suspect patients and 42 healthy subjects were included in the study. Measurements were taken with Heidelberg Spectral Domain Optical Coherence Tomography in both groups. The depth of lamina cribrosa was measured by enhanced depth imaging with ganglion cell complex thicknesses by segmentation analysis. Results: The mean ganglion cell layer thickness was found to be 11.46  in the glaucoma suspect group and 12.19  in the control group. The difference in ganglion cell layer thickness between two groups was statistically insignificant (p = 0.094). The mean depth of the lamina kribrosa was 579.3 in the glaucoma suspect group and 399.62 in the control group. The difference between the two groups in terms of depth of lamina kribrosa was statistically significant.