Hasta kontrollü tramadol kullanan hastalarda intravenöz ibuprofenin postoperatif analjezi ve tramadol tüketimi üzerine etkileri
Effects of intravenous i̇buprofen on analgesic effect and tramadol consumption in patients receiving patient controlled tramadol
  1. Tez No: 484889
  2. Yazar: İBRAHİM APAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Plasebo kontrollü, randomize, çift kör çalışmamızda postoperatif hasta kontrollü tramadol kullanan hastalarda intravenöz ibuprofenin postoperatif analjezi ve tramadol tüketimi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: İlaç Araştırmaları Etik Kurulu ve hastaların yazılı onayı alınarak elektif abdominal cerrahi uygulanan 78 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı. Preoperatif 30 dakika önce, birinci gruba (Grup PI, n = 26) 400 mg ibuprofen intravenöz verildi. Cerrahi bitiminden 30 dakika önce, ikinci gruba (Grup TI, n = 26) 400 mg ibuprofen intravenöz verildi. Kontrol grubu olan üçüncü gruba (Grup GK, n = 26) aynı volümde % 0,9 salin intravenöz verilerek tüm olgulara aynı genel anestezi yöntemi uygulandı. Postoperatif ağrı kontrolü için cerrahi bitimine 30 dakika kala tüm hastalara 1mg/kg dozda tramadol yükleme dozu verildi. Postoperatif dönemde tramadol'ü 0,2 mg/kg bolus olarak verebilen hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazını hastaların kullanmasına izin verildi. HKA başlamasından sonra, hasta konforu, sedasyon, ağrı skorları, toplam tramadol tüketimleri, ek meperidin gereksinimi ve yan etkiler 5, 10, 30 dk'da ve 1., 2., 6., 12., 24. saatlerde kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this randomized, double-blinded, placebo-controlled study, we aimed to investigate the effects of intravenous ibuprofen on postoperative analgesia and tramadol consumption in patients receiving postoperative patient controlled tramadol. Material and Method: Following approval of Faculty drug research ethical committee and patient written consent, 78 patients undergoing elective abdominal surgery were recruited. Patients were randomly divided into three groups. Intravenous 400 mg ibuprofen was given to the first group (Group PI, n = 26) 30 minutes before the start of the surgery. In the second group (Group TI, n = 26) 400 mg ibuprofen was given intravenously 30 minutes before the end of the surgery. In the third group (Group GK, n = 26) patients received 0.9% saline intravenously in the same volume and the same general anesthesia method was applied to all cases. For postoperative pain control, tramadol loading was given to all patients at a dose of 1 mg / kg for 30 minutes before the end of surgery. Patients were allowed to use a patient-controlled analgesia (PCA) device with a tramadol dose of 0.2 mg / kg in the postoperative period. Discomfort, sedation, pain scores, cumulative tramadol consumption, additional analgesic (meperidine) consumption and side effects were recorded at the 5, 10, 30 minute and at 1, 2, 6, 12 and 24 hours after start of PCA.