Hasta kontrollü tramadol kullanan hastalarda intravenöz deksketoprofen lornoksikam ve diklofenak sodyum'un analjezi ve tramadol tüketimine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intravenous dexketoprofen, lornoksicam and diclofenac sodium on analgesic effect and tramadol consumption in patients receiving patient controlled tramadol
- Tez No: 272052
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın Amacı: Bu prospektif, randomize, çift kör, kontrollü çalışma; postoperatif hasta kontrollü tramadol kullanan hastalarda, anestezinin sonlanmasından 30 dakika önce başlayan ve 24 saat boyunca aralıklı bolus olarak devam eden deksketoprofen, lornoksikam ile diklofenak Na'un analjezik ve tramadol tüketimine etkilerinin karşılaştırılması amacıyla planlandı.Gereç ve Yöntem: İlaç Araştırmaları Etik Kurulu onayı ve hastaların yazılı onayını takiben elektif laparotomi uygulanan 80 hastada çalışıldı Hastalar rastgele seçimle dört gruba ayrıldı. Anestezi bitiminden otuz dakika önce birinci grup (Grup I) 50 mg intravenöz deksketoprofen, ikinci grup (Grup II) 8 mg intravenöz lornoksikam, üçüncü grup (Grup III) 75 mg intravenöz diklofenak sodyum, dördüncü grup (Grup IV); kontrol grubu ise 2 ml % 0,9 serum fizyolojik aldı. Periton kapatılırken tüm hastalara postoperatif ağrının yönetimi için tramadol (1 mg/kg) yükleme dozu verildi. Tramadol 0,2 mg/kg bolus doz veren hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazını hastaların kullanmasına izin verildi.HKA başlamasından sonra, hasta konforu, sedasyon, ağrı skorları, toplam tramadol tüketimleri, ek meperidin gereksinimi ve yan etkiler , ilk dakikalarda ve1., 2., 6., 12., 24. saatlerde kaydedildi.Bulgular: Grup IV'te postoperatif 30.
Özet (Çeviri)
Comparison of The Effects of Intravenous Dexketoprofen, Lornoksicam and Diclofenac Sodium on Analgesic Effect and Tramadol Consumption In Patients Receiving Patient Controlled TramadolBackground and Goal of study: This prospective, randomized, double blinded, controlled study was designed to compare the effects of dexketoprofen, lornoksicam and diclofenac sodium, starting 30 minutes before the end of anaesthesia and continuing for 24 hour as an intermittent bolus, on postoperative analgesic effect and tramadol consumption in patients receiving postoperative patient controlled tramadolMaterial and Methods: Following approval of drug research ethical committee and patient written consent, 80 patients undergoing elective laparotomy were recruited. Patients were randomly allocated into four groups. Thirty minutes before the end of anaesthesia; the first group (Group I) received 50 mg of dexketoprofen, the second group (Group II) received 8 mg of lornoksicam, the third group (Group III) received 75 mg of diclofenac sodium and the fourth group (Group IV) the control group and received 2 cc of 0.9 % saline intravenously. At the closure of peritoneum, all patients were given a loading dose of tramadol (1 mg/kg) for the management of postoperative analgesia. Patients were allowed to use a patient-controlled analgesia (PCA) device giving a bolus dose of tramadol 0.2 mg/kg.