Endoskopi/ kolonoskopi yapılan hastalarda müzik tedavisiyle ağrı ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi
Evaluation of pain and patient satisfaction by music therapy in endoscopy/ colonoscopy patients
- Tez No: 484905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ. DR. DİDEM AKÇALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Endoskopi ve kolonoskopi günümüzde gastrointestinal sistemin değerlendirilmesinde hekimler tarafından sıklıkla gerek duyulan tetkiklerdendir. Bu tetkikler sırasında hastada rahatsızlık ve ağrı oluĢturması mümkündür. Gastrointestinal giriĢim ünitelerinde uyanık hastada veya sedasyon altında bu giriĢimler yapılmaktadır. Müzik terapisi, terapötik müzik uygulamaları çeĢitli tıbbi durumlarda ağrı ve endiĢenin giderilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalıĢmanın amacı gastroenterolojide uygulanan sedasyon ya da derin sedasyona ek olarak endoskopi ve kolonoskopi sırasında ağrı tedavisinde müzik terapisinin uygulanmasıdır. Müzik tedavisinin kullanılacak ilaç dozunda azalma, anksiyete ve ağrı Ģiddetine etkisi incelenmiĢtir. Anesteziyologlar tarafından derin sedasyon uygulanan hastalarda müzik tedavisiyle giriĢim öncesine göre giriĢim sonrasında anksiyete puanı anlamlı olarak azalmıĢ bulundu. Yine bu hastalarla derin sedasyon yapılıp müzik dinletilmeyen hastalar karĢılaĢtırıldıklarında propofol dozu anlamlı olarak düĢük kaydedildi. Bu çalıĢmada hasta memnuniyetinin müzik tedavisi uygulanan gruplarda daha yüksek olduğu ve müzik tedavisi uygulanan hastaların bu yöntemi tekrarlayan endoskopik giriĢimlerde de tercih edecekleri kaydedildi. Yapılan çalıĢmanın Gastroenteroloji standart uygulamalarına müzik tedavisinin tek baĢına ya da sedasyona ek olarak katılmasına yardımcı olacağı umulur. Bu konuda baĢka farmakolojik olmayan yöntemlerin de kullanımını teĢvik edilmesi ve bu çalıĢmada yer almayan çocuk hastalarda endoskopik giriĢimlerde de benzer çalıĢmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Endoscopy and colonoscopy are frequently performed procedures to evaluate the gastrointestinal system. These procedures may sometimes be disturbing and painful for the patient. In gastrointestinal suits, endoscopy and colonoscopy may be performed on awake or sedated patients. Music treatment is a common and non pharmacologic treatment for various medical conditions, pain and anxiety. The aim of this study is to add music therapy to sedation administered during endoscopy and colonoscopy. The effect of music treatment on drug consumption, anxiety and pain were investigated. Music therapy added to deep sedation adminstered by anesthesiologists provided decreased anxiety score and propofol consumption. Patient satisfaction was increased and patients reported desire of a similar treatment for recurrent procedures. This study may serve as the beginning of using music therapy for pain treatment in gastroenterology procedures. Other non-pharmacologic treatment methods must also be considered in adult and pediatric patients.