Restorasyon kalınlığının ve rezin simanın monolitik zirkonyumun renk ve translüsensliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of effect of restoration thickness and cement on color and translucency of monolithic zirconia ceramics
  1. Tez No: 484908
  2. Yazar: MERVE KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı, farklı rezin simanın ve farklı materyal kalınlıklarının monolitik zirkonyanın renk ve translüsensliğine etkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metod: Monolitik zirkonya materyali olarak Katana High Translucent (Kuraray Noritake Dental, Kurashiki, Japonya) kullanılmıştır. 1 cm çapında, disk şeklinde, toplam 80 adet örnek üretilmiştir. Örnekler, 0,5 mm, 1 mm, 1,5 mm ve 2 mm olmak üzere dört farklı kalınlıklarda hazırlanmıştır. Örneklerin simantasyondan önce ve sonra renk ölçümleri spektrofotometre( SpectroShade MICRO; MHT Opic Research AG, Milan, İtalya) cihazı ile yapılmıştır. Örneklere şeffaf ve opak renkte self- etch adeziv rezin siman (Panavia V5, Kuraray Noritake dental, Kurashiki, Japonya) uygulanmıştır.Çalışmadan elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, tek örneklem t testi, çift yönlü ANOVA ve Tukey testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was evaluation of the effects of different cemant shades and different material thicknesses on the color and translucency of monolithic zirconia. Material and Method: A monolithic zirconia materail, Katana High Translucent (Kuraray Noritake Dental, Kurashiki, Japan) was used n the present study. A total of 80 pecimens, 1 cm in diameter and sisc shape, were produced. Samples were prepared in four thicknesses: 0,5 mm, 1 mm, 1,5 mm and 2 mm. Color measurements of the samples prior to cementaion and after cementation were measured with a spectrophotometer(SPectroshade MICRO; MHT Optic Research AG,Milan, Italy). Self-etch adhesive resin cement (Panavia V5, Kuraray Noritake Dental, Kurashiki, Japan) was applied in clear shade and opaque shade. Despcriptive statistics, correlation analysis, one sample t test, two way ANOVA and Tukey test were used to evaluate the data obtained from the study. Results: Thickness of the material affected Translucency Parameter (TP), L*,a* and b* values.