Multiple myelom hastalarının retrospektif incelenmesi ve sağkalım analizleri
  1. Tez No: 484923
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDOĞAN BİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP NACİ TİFTİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Multiple Myelom kemik iliğinde tek bir klondan köken alan malign plazma hücrelerinin habis bir hastalığıdır. Tüm hematolojik malignitelerin % 10-15' ini oluşturur. Kansere bağlı ölümlerin %1 'inden sorumludur. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı genellikle 65 yaş ve üzeridir ve sıklığı yaş ilerledikçe artış gösterir. Hastaların sadece %2 'si 40 yaş ve altındadır. Bu retrospektif çalısmada Multiple Myelom hastalığının seyrinde ve tedaviye yanıtta etkili olabilecek prognostik faktörlerin ve bu faktörlerin sağkalım sürelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2005- Nisan 2017 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hematoloji kliniğinde Multiple Myelom tanısı ile izlenmiş olan hastaların kayıtlı dosyaları retrospektif olarak incelendi. 180 hastanın %55.6' sı erkek, %44.4' ü kadındı. Hastaların %53.3' ü 65 yaş altı, %46.7' si 65 yaş ve üzeri idi. Paraprotein tiplerine göre %45 IgG , %35 IgA , %18.3 hafif zincir, %1.1 non-sekretuar myelom saptandı. Hastaların median genel sağkalım süresi 31.8 aydı.
Özet (Çeviri)
Multiple myeloma is a malignant disease of malignant plasma cells originating from a single clone in the bone marrow. It forms 10-15% of all hematological malignancies. It is responsible for 1% of cancer-related deaths. The average onset age of the illness is generally 65 years and older and the frequency increases with age. Only 2% of the patients are under 40 years of age. In this retrospective study, it was aimed to determine the prognostic factors which may be effective in the course of Multiple Myeloma disease and in response to treatment and the effects of these factors on survival. The records of the patients who were diagnosed with multiple myeloma in the hematology clinic of Mersin University Medical Faculty Hospital between January 2005 and April 2017 were examined retrospectively. Of the 180 patients, 55.6% were male and 44.4% were female. 53.3% of the patients were under 65 years old, 46.7% were over 65 years old. According to paraprotein types, 45% IgG, 35% IgA, 18.3% light chain, 1.1% non-secretory myeloma were detected. The median overall survival time of the patients was 31.8 months.