Kronik hepatit B hastalarında tenofovir ve entekavir monoterapisinin etkinlik ve güvenlik karşılaştırılması
Comparison of efficacy and safety of tenofovir and entecavir monotherapy in chronic hepatitis B patients
- Tez No: 638956
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER SÜZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmamızda İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Hepatit Kliniği'nde en az 2 yıldır tenofovir ve entekavir tedavisi alan kronik hepatit B tanısı almış olgular retrospektif olarak incelenerek; hastaların tedaviye yanıtları, ilaçların direnç oranları, antiviral etkinlikleri, güvenilirlikleri, ilaca bağlı yan etkileri ve hastaların ilaca uyumları değerlendirilmiştir. İÜC-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Hepatit Kliniği'ndeki toplam 182 olgunun %66,5'i erkek, %33,5'i kadın, yaş ortalamasının 43,4 (±13,0) olduğu, medyan yaşın da 44 olduğu bulunmuştur. Tedavi başlamadan önceki parametreler (albümin, bilirubin, protrombin zamanı ve alfa fetoprotein değerleri) birbirine benzer bulunmuştur. Her iki tedavi ile de biyokimyasal yanıt (ALT normalleşmesi) ve virolojik yanıt (HBV-DNA'nın negatifleşmesi) elde edilmiştir. Her iki tedavi ile sirozlu olan hiçbir hastada dekompansasyon gelişmemiş ve trombosit sayılarının yükseldiği (p=
Özet (Çeviri)
In our study, we analysed chronic Hepatitits B patients treated with tenofovir and entecavir at least two years retrospectively. We evaluated response to the treatment and resistance rate, antiviral efficiency, side effects, safety of the drugs and compliance of patients were evaluated. The patients were from Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Medical Faculty Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department Hepatitis Clinics and %66,5 of 182 cases were men, %33,5 were female, with 43,4 (±13,0) average and 44 median age. The parameters measured before the treatment (albumin, bilirubin, prothrombin time and alpha fetoprotein) were found similar to measurements after treatments. The biochemical response (the normalization of ALT) and the virologic response (negativity of HBV-DNA) were obtained in both treatment. In both treatments, none of the patients with cirrhosis developed decompensation and the number of platelets did not increase (p=