Akut apandisit tanısında ortalama trombosit hacmi ve ortalama trombosit haciminin trombosit sayısına oranı
The mean platelet volume and the ratio of mean platelet volume to platelet count in the diagnosis of acut appendicitis
  1. Tez No: 484930
  2. Yazar: SERDAR BİRİCİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN NARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Akut apandisit tanısında inflamatuar bir belirteç olan ortalama trombosit hacminin (MPV) kullanılabileceği son zamanlarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak trombosit sayısı (PC) ile mean platelete volüme (MPV) arasında ters yönlü bir korelasyon olduğu ve bu iki değerin oransal olarak yorumlanmasının daha anlamlı olabileceği bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı akut apandisitte MPV ve MPV/PC oranının tanısal değerini araştırmaktır. Bu çalışma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında 01.01.2013 - 01.05.2016 tarihleri arasında retrospektif olarak yapıldı. Çalışmaya acil servise başvuran ve akut apandisit tanısı ile ameliyat edilen 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Çalışmaya, 231'i erkek olmak üzere toplam 424 hasta alındı. Tüm hastaların yaş ortalamaları 34.9 ± 13.2 idi.
Özet (Çeviri)
Recent studies have shown that mean platelet volume (MPV), an inflammatory marker, can be used in the diagnosis of acute appendicitis. However, it has been reported that there is a negative correlation between platelet count (PC) and MPV and that the proportional interpretation of these two values may be more meaningful. The aim of our study was to investigate the diagnostic value of the acute appendicitis MPV to MPV/PC ratio. This study was retrospectively carried out between 01.01.2013 and 01.05.2016 at Mersin University Faculty of Medicine Department of Emergency Medicine, Turkey. Patients >18 years who presented to the emergency department and underwent surgery for acute appendicitis were included in the study. A total of 424 patients, which included 231 men, were included in the study.The average age of all patients was 34.9 ± 13.2.