Türkiye'deki anesteziyoloji ve reanimasyon uzmanlarının uzmanlık eğitimleri sırasında 'analjezi yöntemleri' konusunda aldıkları eğitimlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the analgesia methodology training during residency of anaesthesiology and reanimation specialists in turkey
- Tez No: 484931
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM RUMELİ ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'deki Anestezi ve Reanimasyon uzmanı olan hekimlerin uzmanlık eğitimleri sırasında analjezi yöntemleri hakkında aldıkları eğitimin değerlendirilmesi ve saptanan eksikliklerin giderilmesi için önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Elektronik posta adresleri aracılığıyla iletilen ankete katılan 337 kişinin yanıtları değerlendirmeye alındı. Sorular; uzmanlık aldıkları kurumlarda Algoloji Bilim Dalı'nın varlığı, analjezi yöntemleri ile ilgili aldıkları eğitimin yeterliliği, kullanılan eğitim yöntemleri ve bu eğitimin kimlerden alındığı, ağrı ve tedavisine yönelik hangi konularda eğitim alındığı, postoperatif analjezi için kullandıkları yöntemler ve bunlara bağlı komplikasyonların eğitimi ve takibi, santral ve periferik blokların uygulama yöntemleri ve teknikleri, kullanılan ağrı değerlendirme yöntemlerini içeriyordu.
Özet (Çeviri)
With this study, it is aimed to evaluate the analgesia methodology training during residency of Anaesthesiology and Reanimation specialists in Turkey and make recommendations to overcome the deficiencies detected. Replies of 337 people answered the survey sent via e-mail addresses were conducted to the study. The survey included questions about presence of Algology department in the institution of residency training, competency of training about analgesia methods, training methods used and by who this training was given, training subjects about pain and its treatment, postoperative analgesia methods used, training and follow-up for complications of these methods, central and peripheral block application methods and techniques, pain assessment methods used.