Adölesan dönemde polikistik over sendromlu hastaların fiziksel, metabolik ve hormonal özellikleri
Physical, metabolic and hormonal characteristics of polymertic over-syndrome patients in the adolescent period
  1. Tez No: 484938
  2. Yazar: MUSTAFA HARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. RAMAZAN GEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Adölesan dönemdeki polikistik over sendromlu hastaların fiziksel metabolik ve hormonal özellikleri AMAÇ: Polikistik over sendromlu ergenlerin sağlıklı ergenler ile karşılaştırılması ve Roterdam tanı kriterleri dışında ergen grup için daha uygun tanı kriterlerinin belirlenebilmesi. GEREÇ VE YÖNTEM: 16-18 yaş arasında adet düzensizliği, tüylenme artışı yakınmaları ile başvuran ve PKOS tanısı alan 30 ergenlik çağında kızı hasta grubu olarak aldık. 16-18 yaş arasında yakınması ve bilinen kronik hastalığı olmayan 30 sağlıklı ergenlik çağındaki kızı kontrol grubu olarak aldık. Her iki guruptan da adetlerinin folliküler fazı olan adetin 3-5. günleri arasında, hormonal, biyokimyasal tetkikler için kan alındı ve radyolojik tetkikler yapıldı. Boy, kilo, bel çevresi, kalça çevresi ve ilk adet tarihi gibi demografik veriileri kaydedildi. BULGULAR: Pelvik ultrasonografide polikistik over görünümü olan ergenlik çağındaki kızların total testosteron düzeyi (0,36 ± 0,16), polikistik over görünümü olmayanların total testosteron düzeyine (0,24 ± 0,14) göre istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptadık (p=0,006). Pelvik ultrasonografide polikistik over görünümü olan adölesan kızların 17-OH progesteron düzeyini olmayanlara göre anlamlı derecede yüksek saptadık (p=0,003). Hasta grubu ve kontrol grubu DHEAS düzeyi, serbest androjen indeksi ve HOMA-İR açısından karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Physıcal, metabolic and hormonl propertıes of polycystic ovary syndrome patients in the adolescent period AIM: The comparison of adolescents with policystic over syndrome to healthy adolescents and the determination of more appropriate diagnostic criteria for the adolescent group except for the Roterdam diagnostic criteria. MATERIAL AND METHODS: We recruited 30 female adolescents who were admitted to our clinic with symptoms of menstrual irregularity and hirsutism between 16-18 years of age and who were diagnosed as PCOS (patient group). We identified 30 healthy adolescent girls who were between 16 and 18 years old, had no complaints and known chronic diseases as the control group. In both groups, blood samples were taken for hormonal, biochemical examinations and radiological examinations were performed during the follicular phase of menstruation (day 3-5 of menstruation). Height, weight, waist circumferences, hip circumferences, first menstrual dates and complaints of the girls in the patients and control group were recorded. RESULTS: Serum total testosteron levels of adolescent girls who have a characteristic sonographic appearance of polycystic ovaries (0,36 ± 0,16) were statistically significantly higher than the ones who have not a characteristic sonographic appearance of polycystic ovaries (0,24 ± 0,14), (p=0,006). Serum 17-OH progestoren levels of adolescent girls who have a characteristic sonographic appearance of polycystic ovarieswere statistically significantly higher than the ones who have not a characteristic sonographic appearance of polycystic ovaries (p=0,003). When the patient group and control group were compared in terms of DHEA-S level, free androgen index and HOMA-IR, there were not a statistically significant difference (p>0,05).