Zorunlu koruma ve tedavi sürecindeki şizofreni tanısı alan hastaların klinik ve saldırganlık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and aggressiveness levels of patients diagnosed with schizophrenia in the period of compulsory protection and treatment
  1. Tez No: 484945
  2. Yazar: TUĞÇE SALDIRIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNAY FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Toplumda oldukça yaygın görülen, önemli yeti kayıplarına neden olan ve kronik gidişi olan şizofreni, şiddet ve saldırganlık riskini artırmaktadır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte yapılan bu çalışma; Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesine zorunlu koruma ve tedavi amacıyla yatırılan suç işleyen ve daha önceden şizofreni tanısı almış ya da ilk kez şizofreni tanısı alan hastalara ait, sosyodemografik ve psikopatolojik özellikleri belirlemek ve hastaların klinik durumları ile saldırganlık düzeylerini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; hastalara, sosyodemografik verilerin, adli öykünün ve hastalığın klinik ve saldırganlık düzeyinin belirlenebilmesi için“Sosyodemografik Veri ve Adli Birim Değerlendirme Formu”,“Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS)”ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ)“ uygulanmıştır. Şizofreni tanısı almış hastalara ait veriler, hastaların muhafaza kliniğine yatışlarını takiben 1-3 gün ve 7-10 gün arasında hastalar ile yüz yüze görüşülmek suretiyle araştırmacı tarafından toplanmıştır. Yapılan çalışmada şizofreni tanısı alan zorunlu koruma ve tedavi sürecindeki tamamı erkek olan 70 hastanın tamamının saldırganlık potansiyeli taşıdıkları saptanmıştır. Hastalara 1-3 gün ve 7-10 gün arasında uygulanan PANSS alt ölçekleri ve BPSÖ alt ölçekleri arasındaki puan farkı incelendiğinde ”sözel saldırganlık alt ölçeği" dışındaki diğer alt ölçekler ve toplam puanlar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia, which is very common in society and causes significant disability with its chronic course, increases the risk of violence and aggression. In this descriptive and cross-sectional study, we aimed to evaluate sociodemographic and psychopathological features and to evaluate the clinical status and aggressiveness of patients who were referred to Adana Dr. Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospital between 01.11.2016 and 31.01.2017 for the purpose of compulsory protection and treatment, who committed a crime and were previously diagnosed or newly diagnosed with schizophrenia. In this study, Sociodemographic Data and Forensic Unit Evaluation Form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), and Buss-Perry Aggression Scale (BPAS) were used to assess the level of clinical and aggression for the disease, sociodemographic data, and judicial history. The data of the patients with schizophrenia were collected by the investigator by face-to-face interviews between 1 and 3 days and 7 and 10 days following admission to the preservation clinic. According to our study results, all of 70 male patients with schizophrenia under compulsory protection and treatment process had potential for aggression.