Artan sosyal sorunlar ve neoliberal politikalar bağlamında sosyal hizmet uzmanlarının istihdam sürecine dair görüşleri ve işsizlik deneyimleri
Social workers' opinions on the employment process and their experiences of unemployment in the context of increasing social problems and neoliberal policies
- Tez No: 921992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal hizmet uzmanlarının istihdam ve işsizlik süreçlerinde karşılaştıkları fırsatlar, zorluklar, bu zorlukların yaşamlarına yansımaları ve baş etme deneyimlerini keşfetmek, bu deneyimleri artan sosyal sorunlar ve neoliberal politikalar bağlamında değerlendirmektir. İşsizlikle mücadelede etkin rol oynayan sosyal hizmet uzmanlarının son zamanlarda kendilerinin 'işsizlik' sorunuyla karşı karşıya olduğu görülmektedir. Bu durumun oluşmasında Türkiye'de 1980'li yıllarda oluşan neoliberal politikaların etkisi oldukça büyüktür. Sosyal hizmetlerin sunumunda ve istihdamda geri plana çekilen devlet, bu sorumluluğu piyasaya devretmiştir. Böylelikle sosyal hizmetlerin sunulmasında ve sosyal hizmet uzmanlarının istihdamında yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör daha aktif rol oynamaya başlamıştır. Bu durum neoliberal politikalarla beraber sosyal hizmetlerin sunumunda, mesleğin algısında ve istihdamında bir dönüşüme de neden olmuştur. Araştırma kapsamında toplam 15 işsiz sosyal hizmet uzmanıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre kamu istihdam alanında gün geçtikçe kontenjanların azalması, mülakat uygulamaları ve iş arama sürecindeki klientalist ilişkiler; sivil toplum ve özel sektör istihdam alanlarında 'deneyim, yabancı dil, askerlik, ehliyet' gibi kriterlerin zorunlu tutulması ve bu alanlardaki çalışma koşullarının kötüleşmesinin sosyal hizmet uzmanlarının istihdam süreçlerinde zorluklar yaşamasına neden olduğu anlaşılmıştır. Neoliberal politikaların etkisiyle sosyal hizmet mesleğinin geldiği son nokta ise; sosyal hizmet mesleğinin işsizlikte zirveyi zorlayan bir meslek haline gelmesi, mesleğin değersizleşmesi, uzmanların müracaatçı konuma dönüşmesi ve girişimcilikten kaçınma tutumları olmuştur. Tüm bu sorun alanlarının çözümüne yönelik öneriler ise artan sosyal sorunlar karşısında koruyucu-önleyici, iyileştiri-geliştirici, tedavi-rehabilite edici nitelikte çalışmalarıyla sosyal hizmet, sağlık, adalet ve eğitim alanlarında Türkiye'de hayata geçirilmemiş ya da pilot uygulama olarak sınırlı kalmış olan sosyal hizmet uygulamalarının bir an önce hayata geçirilmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to explore the opportunities and difficulties that social workers encounter during the employment and unemployment processes, the reflections of these difficulties on their lives and their coping experiences, and to evaluate these experiences in the context of increasing social problems and neoliberal policies. It has been observed that social workers, who play an active role in the fight against unemployment, have recently faced the problem of 'unemployment' themselves. The neoliberal policies that emerged in Turkey in the 1980s have had a significant impact on this situation. The state, which had retreated into the background in the provision of social services and employment, has transferred this responsibility to the market. Thus, local governments, civil society organizations and the private sector have begun to play a more active role in the provision of social services and the employment of social workers. This situation, together with neoliberal policies, has also caused a transformation in the provision of social services, the perception of the profession and its employment. A total of 15 unemployed social workers were interviewed in depth within the scope of the research. It was understood that the decreasing quotas, interview practices and clientelistic relations in the field of public employment; the mandatory criteria such as 'experience, foreign language, military service, driver's license' in civil society and private sector employment areas and the deterioration of working conditions in these fields caused social workers to experience difficulties in their employment processes. The latest point that the social work profession has reached under the influence of neoliberal policies has been; the social work profession has become a profession that is pushing the peak in unemployment, the profession has become worthless, experts have become applicants and they have attitudes that avoid entrepreneurship. The suggestions for the solution of all these problem areas are to implement social work practices that have not been implemented in Turkey or have remained limited as pilot applications in the fields of social services, health, justice and education with protective-preventive, healing-developing, treatment-rehabilitation works in the face of increasing social problems as soon as possible.