Deneysel şizofrenibenzeri model oluşturulan farelerde dexmedetomidine (DEX)'nin öğrenme ve bellek üzerine etkisinin davranışsal ve moleküler incelenmesi
Behavioral and molecular investigation of the effect of dexmedetomidine (DEX) on learning and memory in experimental schizophrenia-like model mice
  1. Tez No: 484946
  2. Yazar: ESMA DENİZ BARÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BERTAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışmamız Deksmetedomidinin Şizofreni hastalığı için davranışsal ve moleküler düzeyde iyileştirici rolünün değerlendirmektir. Bu amaçla altı grup oluşturulmuştur. Her bir grupta kullanılacak ilaçlar intraperitonal olarak enjekte edilmiştir. ( MK-801, DEX1, DEX2, SF, MK801+DEX1, MK801+DEX2). Yetişkin Balb/c farelerde bilişsel işlevler Morris su havuzu testi ile değerlendirilmiştir. Daha sonra servikal dislokasyonla limbik sistemdeki Hipokampüs çıkarılıp COMT, RELN, DISC-1, DTNBP-1, NRG-1, BDNF genlerin mRNA ekspresyon düzeyleri moleküler düzeyde değerlendirilmiştir. MK-801 grubunda bilişsel işlevler için uygulanan Morris su havuzu testinde (MWM) platformu bulma sürelerinde artış meydana gelmiştir. DEX uygulanan grup ve kontrol grubunda benzer sonuçlar saptanmıştır. MK801-DEX gruplarında bu süre azalarak bilişsel işlevdeki bozulmayı onarıcı yönde etki göstermiştir. MK-801 grubunda COMT, RELN, BDNF, NRG-1, DISC-1 genlerinin mRNA ekspresyon düzeylerinde azalma meydana gelirken, DTNBP-1 geni mRNA ekspresyon düzeyinde değişiklik gözlenmemiştir. DEX1 ve DEX2 gruplarında bu genlerin mRNA ekpresyon düzeyleri kontrol grubuyle benzer sonuçlar vermiştir. MK-801+DEX1 ve MK-801+DEX2 grupları ile MK-801 grubu karşılaştırıldığında bu genlerin mRNA ekspresyon düzeylerinde artış meydana gelmiştir. Bilişsel işlev ve moleküler düzeyde değerlendirme ışığında DEX'in onarıcı etkisinin ileriki dönemlerde şizofreni hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Assessment of the therapeutic role of DEX at the behavioral and molecular level in schizophrenia in our study. Six groups were formed for this purpose. Intraperitoneal injections were made for the drugs to be used in each group (MK-801, DEX1, DEX2, SF, MK801 + DEX1, MK801 + DEX2). The Morris water mase test for cognitive functions in adult Balb / c mice was evaluated. Then, mRNA expression levels of COMT, RELN, DISC-1, DTNBP-1, NRG-1 and BDNF genes were evaluated at the molecular level by removing the hippocampus in the limbic system with cervical dislocation. In the Morris water mase test (MWM) applied to the cognitive functions in the MK-801 group, there was a prolongation of the time to find the platform. Similar results were obtained with the DEX group and control group. This time was shortened in the MK801-DEX group and had a restorative effect on cognitive function impairment. It is thought that the restorative effect of DEX on evaluation of cognitive function and molecular level may be helpful in the treatment of schizophrenia in the future. In the MK-801 group, mRNA expression levels of the COMT, RELN, BDNF, NRG-1 and DISC-1 genes decreased, while no change in the DTNBP-1 gene mRNA expression level was observed. The mRNA expression levels of these genes in the DEX1 and DEX2 groups gave similar results to the control group. When the MK-801 + DEX1 and MK-801 + DEX2 groups were compared with the MK-801 group, the mRNA expression levels of these genes increased. It is thought that the restorative effect of DEX on evaluation of cognitive function and molecular level may be helpful in the treatment of schizophrenia in the future.