MK-801 ile oluşturulan deneysel şizofreni benzeri davranış modelinde GLP-1 agonisti Liraglutid'in CREB, BDNF, Trk-B ekspresyonları ile duygusal-bilişsel davranışlar üzerine etkisi
The effect of GLP-1 agonist Liraglutide on BDNF and Trk-B expressions and emotional-cognitive behaviors in an experimental schizophrenia-like behavior model induced by MK-801
  1. Tez No: 750244
  2. Yazar: MELTEM DÖNMEZ KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜBRA AKILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörofizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
GLP-1 agonisti Liraglutid'in nöroprotektif etkileri bilinmesine rağmen MK-801 aracılı NMDA reseptör antagonizmasına bağlı etkileri üzerine literatürde çalışma bulunmamaktadır. Sunulan çalışmamızda MK-801 ile oluşturulan deneysel şizofreni benzeri davranış modelinde Liraglutid'in CREB, BDNF, Trk-B ekspresyonları ve duygusal-bilişsel davranışlar üzerine etkisi araştırıldı. Bu amaçla 8-10 haftalık erkek Balb/c farelere (n=78) 7 hafta boyunca, günde 1 defa MK-801 (0,25 mg/kg, 0,1 mL/kg vücut ağırlığı) ve/veya Liraglutid (300 mcg/kg) enjeksiyonu intraperitoneal olarak yapıldı. Kontrol grubuna aynı hacimde serum fizyolojik uygulandı. Gruplar iki enjeksiyon arasında 30 dakika olacak şekilde SF+SF, MK-801+SF, Liraglutid+SF, MK-801+Liraglutid ve Liraglutid+MK-801 olarak oluşturuldu. Enjeksiyonu takiben açık alan testi, yükseltilmiş artı düzenek testi ve Morris su havuzu testi ile duygusal ve bilişsel davranışları değerlendirildi. Her gruptan davranış deneylerine alınmayan farelerin hipokampüs ve prefrontal korteksleri izole edilerek Western blot tekniği ile BDNF, Trk-B, CREB ve p-CREB ekspresyonları değerlendirildi. Çalışmamızda, farelerde MK-801 duygusal-bilişsel işlevlerde bozulmaya neden oldu.
Özet (Çeviri)
Although the neuroprotective effects of GLP-1 agonist Liraglutide are known, its effect on MK-801-mediated NMDA receptor antagonism have not been demonstrated in the literature. In our presented study, the effects of Liraglutide on CREB, BDNF, Trk-B expressions and emotional-cognitive behaviors were investigated in an experimental schizophrenia-like behavior model induced by MK-801. For that purpose, 8-10 weeks old male Balb/c mice (n=78) were injected with MK-801 (0.25 mg/kg, 0.1 mL/kg body weight) and/or Liraglutide (300 mcg/kg body weight) intraperitoneally once a day for 7 weeks. The same volume of saline was administered to the control group. Mice were randomly divided into 5 groups: Saline+Saline, MK-801+Saline, Liraglutide+Saline, MK-801+Liraglutide cotreatment and Liraglutide+MK-801 cotreatment. The time interval between each drug administration in all situations was 30 minutes. Following the injection emotional and cognitive behaviors were evaluated with the open field test, the elevated plus maze and the Morris water maze test. The hippocampus and prefrontal cortex of the mice that were not included in the behavioral experiments from each group were isolated and BDNF, Trk-B, CREB and p-CREB expressions were evaluated by Western blotting. In our study, MK-801 administration in mice caused impairment in emotional and cognitive functions.