Acil kliniklerde çalışan hemşirelerin acil klinik hemşirelerinin problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of the problem solving skills of nurses working i̇n emergency clinics
  1. Tez No: 484952
  2. Yazar: ÖZLEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVBAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma, acil kliniklerde çalışan hemşirelerin problem çözme becerilerini belirlemek amacıyla, Ocak 2016 - Haziran 2016 tarihleri arasında tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Adana'da bir Üniversite Hastanesi (40 hemşire), Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (56 hemşire), Yozgat'ta Bozok Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (12 hemşire) ile Yozgat Şehir Hastanesi'nin (19 hemşire) acil kliniklerinde çalışan toplam 127 hemşire oluşturmuştur. Araştırma da örneklem seçimine gidilmeksizin, tüm evrene ulaşılması hedeflenmiştir. Araştırmayı kabul eden 120 hemşire ile çalışma yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında, kişisel bilgi formu ile Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından geliştirilen altı alt boyutlu“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin kodlanması bilgisayar ortamında SPSS for Windows 21.0 programında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov - Smirnov dağılım testi, t testi, tek yönlü varyans analizi ve değişkenler arası fark olup olmadığını belirlemek için post-hoc analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as descriptively and cross-sectionally between June 2017 and January 2016 to determine the problem solving skills of nurses working in emergency departments. The population of research created nurses working in the emergency units an University Hospital (40nurses), Numune Training and Research Hospital (56nurses) in Adana and Yozgat Cıty Hospital (19 nurses), Bozok University Health Practice And Research Center (12 nurses) in Yozgat. The research targeted to reach the entire population without going to sample selection. This study was conducted with 120 nurses who accepted the survey. In the collection of data was used the personal information form with the six sub-dimension Problem Solving Inventory developed by Şahin, Şahin and Heppner (1993). The coding of the data were performed in the SPSS for Windows 21.0 program on the computer. In the evaluation of the data, descriptive statistics, Kolmogorov–Smirnov scatter test, t test, one way analysis of variance and post-hoc analysis were used to determine whether there was a difference between the variables.