Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde mesleki yaşam kalitesi merhamet memnuniyeti merhamet yorgunluğu
Occupational quality of life, compassional fatigue, compassional satisfaction in nurses working in a university hospital
- Tez No: 487517
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM KÖÇKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı, cerrahi hastalıkları kliniklerinde çalışan hemşirelerin, çalışan yaşam kalitesini oluşturan mesleki tatmin, tükenmişlik ve yardım gereksinimi düzeyleriyle etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırma 2016 Şubat ve Mayıs ayında gerekli kurumsal izinler alınarak Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiş tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Yoğun bakım, acil ve cerrahi kliniklerde çalışan 207 hemşireyle araştırma yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin istatiksel analizi SPSS.20 istatistiksel yazılım programında yapıldı. Verilerin analizinde bağımlı bağımsız değişkenlerin karşılaştırılmasında sayı yüzdelik, t testi, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to define the factors that affect the grades of pofessional satisfaction, fatigue and help requirement of the working nurses who work in surgical diseases clinics. It is a descriptive research that was made in 2016, May in the Gaziantep University Şahinbey Training and Research Hospital With the necessary corporate permissions. The research was made with 207 nurses who Works in“intesive care”,“emergency”and“surgical clinic. ”In the collecting of data;“personal Information Form ”and“scale of life quality for workes”were used. Statistical analysis of data was made in the statistical program SPSS.20. In the analysis of data; dependent independent factors percent, t test, Kruskal Wallis, Mann – Whitney U were used.