Yüksek kalori ile beslenen sıçanlarda egzersizin mitokondriyal işlevler üzerine etkisi
The effects of exercise on mitochondrial function in high-calorie fed rats
- Tez No: 484977
 - Danışmanlar: PROF. DR. SANLI SADİ KURDAK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizyoloji, Physiology
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çağımızda obezite, her geçen yıl görülme sıklığı artan, her yaş grubunu etkileyen ve ciddi sağlık sorunlarına yol açan kronik bir hastalıktır. Bireyin hayatında yüksek kalorili beslenmeye ek olarak hareketsiz yaşam tarzı da benimsendiğinde, obezite kaçınılmaz sonuç olarak göze çarpmaktadır. Vücudumuzda, hücresel düzeyde meydana gelen reaksiyonlar, enerji alımı ve enerji harcanımı ile doğrudan ilişkilidir. Çalışmamız, Wistar – albino cinsi sıçanlar kullanılarak, farklı kalori düzeylerinde beslenme ve bu beslenme tipleri arasında egzersizin yaratacağı bazı hücresel sinyal yolaklarını araştırmak üzere kurgulanmıştır. Sedanter gruplar ile sekiz haftalık egzersiz programı tamamlanan gruplar, cerrahi uygulamaya alınmış, kalp ve iskelet kas dokuları (m. gastrocnemius – m. soleus) izole edilip deney gününe kadar -800C'lik dondurucuda muhafaza edilmiştir. Tüm dokuların izolasyonu tamamlandıktan sonra, mRNA ekspresyon düzeyleri için PCR yapılmış ve sonuçlar 2-ΔΔCt formülüne göre hesaplanmıştır. Düşük – orta şiddette yaptırılan egzersizin, iskelet kası sitrat sentaz aktivitesini normal kalori ile beslenen gruplarda istatistiksel olarak anlamlı olmak üzere, her iki beslenme düzeyinde de arttırdığı görülmüştür. Sitrat sentazdaki bu artışa karşın, yağ yakım metabolizmasının önemli enzimlerinden olan CPT-1 ve CPT-2 enzim ekspresyonlarında anlamlı bir artış olmamıştır. Sonuç olarak, düzenli yapılsa dahi, düşük şiddetli egzersizlerin, hücresel anlamda bazı sinyal yolaklarını etkileyemediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a disease with increasing prevalence and effecting all age groups. Also obesity has a major risk to cause severe health problems. High calorie feeding and sedentary life style, open the way to the obesity. Chemical reactions in our body, have strict relation with energy intake and output. Thus, individual's diet calorie content and activity level influences cellular mechanism. In our research, we used Wistar – albino rats. Rats were fed with different types of calorie content, and the effect of exercise was studied. At the end of exercise or sedentary life span, rats went on surgery procedure. Heart and skeletal muscles (m. gastrocnemius – m. soleus) were isolated and stored in deep freeze, at -800C. At the end of all tissue isolations, mRNA expression levels were determined by PCR and were analyzed by using the 2-ΔΔCt formula. The expression of citrate synthase mRNA levels were elevated by low – moderate exercise, both normal and high calorie fed groups. Significance was determined only normal calorie fed groups. In addition to this finding, CPT-1 and CPT-2, those of important enzymes at lipid metabolism, showed no significant change by exercise or diet type. In conclusion, expression of some cellular signals cannot be stimulated at low/intermediate regular exercise.