Kesikli k-ardıl δ-şok modeli
Discrete δ-shock model of order k
- Tez No: 485042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KINACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bir bileşen yada sistemin n=1,2,…anlarında belirli bir olasılıkla şoka maruz kalabileceği düşünülsün. Herhangi bir anda şoka maruz kalınması 1, kalınmaması ise 0 ile gösterilsin. Böylece herhangi bir sistem için zaman içerisinde 0 ve 1'lerden oluşan bir dizi elde edilecektir. Bu dizinin herhangi bir bölümünde, bir şoktan diğer şoka kadar yapılan denemelerin sayısının δ gibi bir eşik değerinden küçük olması o bölümde bir δ-şok olduğu, büyük olması ise o bölümde herhangi bir δ-şok olmadığı anlamına gelmektedir. Literatürde yer alan çalışmalarda ilk δ-şoka yakalanıncaya kadar yapılan denemelerin sayısının olasılık fonksiyonu incelenmiştir. Bu çalışmada sistemin, ardışık olarak k (k>0) kere δ-şok'a maruz kaldığında bozulacağı varsayılmaktadır. Böyle bir sistem, k-ardıl δ-şok modeli olarak adlandırılabilir. Bu varsayım altında sistemin ömrü, ardışık k-kere δ-şok oluncaya kadar yapılan deneme sayısı şeklinde ifade edilebilir. Burada amaç sistem bozuluncaya kadar yapılan deneme sayısının olasılık dağılımını ve bu dağılımın bazı karakteristik özelliklerini elde etmektir. Bu çalışmada Tδ,k rasgele değişkeninin olasılık fonksiyonu elde edilmiş ve ayrıca Tδ,k rasgele değişkeninin bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Let we think that a component or a system can subject to shock with a probability at time n=1,2,… . Let“1”denotes that there is a shock and“0”denotes that there is no shock. Hence for any system, a sequence which consists of“0”and“1”in time will be obtained. In any part of this sequence, if the number of trials from a shock to next shock is smaller or equal to a threshold value δ then there is a δ-shock in this part. In the literature the probability mass function of the number of trials until the first δ-shock is investigated. In this study, it is assumed that a system will fail with consequtieve k (k>0) δ-shock. Such a system can be called“δ-shock model of order k”. Under this assumption, lifetime of a system , Tδ,k can be expressed as the number of trials until consequtive k δ-shock is occurred. In this study the probability mass function of randomvariable Tδ,k is obtained and some properties of the Tδ,k is investigated.